459 bestormde, toen de Britsche divisie van die hoogte zwaar in den rug beschoten werd. Langs den Westelijken voet van den Gebel Surgham rukte des Khali fa's hoofdmacht op, voorafgegaan door 200 Baggararuiters. De aanval was gericht op het centrum der Egyptische divisie, op de brigade Lewis. Deze brigade sloeg de charge der Baggararuiters af, waarna de Derwische cavalerie de brigade Macdonald aanviel. Dit was hare laatste handeling, want geen der Baggara's keerde uit die charge terug, allen vonden den dood. Nu volgde de laatste aanval der Derwischen, de aanval van het korps met de zwarte vlag van den Khalifa, vereenigd met het korps met de groene vlag van Ali Wad Helu. Die aanval was gericht tegen den rechtervleugel der 1° Egyptische brigade, Macdonald12000 man ten doode gewijd, achtergehouden tot het aanbrengen der beslissing, tegen 3000 man, die reeds ruim 4 uren gestreden hadden. De brigades Lyttelton en Maxwell bevonden zich reeds aan gene zijde der Surgham- heuvelrij, zij mochten niet teruggeroepen worden, wilde men zich van de terugtochtslijn van den Kbalifa verzekerd houden. Alleen de bri gade Wauchope kon ter ondersteuning van Hunter toesnellen. De brigade Collinson rukte mede Westwaarts op, doch bleef in reserve achter de gevechtslinie, die thans van rechts naar links tellende, bestond uit de le Egyptische Macdonaldde l0 Britsche Wau chope de 3e Egyptische Lewis de Lincolns van Wauchope's brigade namen later rechts en achterwaarts van Macdonald plaats, terwijl de Egyptische cavalerie met het front naar 't N. W. op den uitersten rechtervleugel stond opgesteld. Aldus versterkt met 3000 Lee Metfords, werd 's vijands laatste aanval afgeslagen; met doodsverachting hadden de Derwischen ge streden, zelfs toen alle hoop op overwinning verdwenen was. Ali Wad Helu was gewond weggedragen, de Khalifa en Sheikh ed Din hadden het einde van den slag niet afgewacht, maar waren in de richting van Omdurman gevlucht. De broeder van den Khalifa, Yakub, was gesneuveld onder de zwarte vlag, zoo laf verlaten door des Mahdi's opvolger. De overwinning door den Sirdar bij Omdurman bevochten, was schitterend, 11000 Derwischen hadden op het slagveld den dood ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 473