462 loBsers van het drukkende juk van den Khalifa werden begroet. Omdurman was de vergaderplaats geweest van al degenen, die door den Khalifa minder goed werden vertrouwd, of die bij gevreesd had de aanwezigen vormden eene staalkaart van wat de Soedan aan ster velingen oplevert. De Sirdar kwam met de hem volgende brigade bij de citadel van den Khalifa, een stevig uit steen opgetrokken reduit, waarvan de muren 20 voet hoog waren. De versterking was zwaar bezet en overtrof in getalsterkte eenige malen die van het onmiddellijk geleide van den Sirdar. Zij was echter machteloos, want de muren konden niet verdedigd worden bij gemis van banket. De bezetting besloot, nadat de Maxims van de gunboats zich eene wijle hadden doen hooren, zich over te geven; de wapens, meest Remingtons, werden neergelegd. Den Khalifa zocht men te vergeefs te Omdurman was hij niet, dat bleek duidelijk uit de houding van de inwoners. Zij, die 's morgens nog op een wenk van den gevreesde ijverig den dood zou den te gemoet zijn getredeD, gaven 's avonds de ondubbelzinnigste blijken van vreugde over de komst van zijn overwinnaars. Behalve tal van Egyptische gevangenen werden door den Sirdar bevrijd de Duitscher Neufeld en de non Teresa, die gedwongen was geworden een huwelijk te sluiten met een Griek. Den 4» September werd de Egyptische vlag geheschen op het ge bouw, eens door Gordon bewoond. Deze plechtigheid had plaatsin tegenwoordigheid van den Sirdar, diens staf en detachementen van de verschillende bataljons. Zij ging gepaard met een eeredienst voor wijlen den edelen Gordon. De Soedan was aan Egypte teruggegevenEngeland bestuurt thans in naam van den Khedive een gebied, dat het, ondanks alle onbaat zuchtigheid, zeker niet goedschiks aan den wettigen bestuurder denkt terug te geven. III. De Fashoda Quaestie. Deze quaestie, die, zooals ons uit de dagbladen bekend is, in de tweede helft van October 1898 een zeer dreigend karakter had aan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 476