465 bezadigd optreden van beide militaire autoriteiten, werden vijande lijkheden voorkomen en was het mogelijk langs diplomatieken weg te trachten tot eene oplossing te geraken. We weten allen, dat de anders licht ontvlambare Franschen de zaak vrij kalm opnamen, terwijl de flegmatieke Engelschen er zich sterk over opwonden en op heftige wijze uitvaarden tegen de missie Marchand. De oorzaken van de groote agitatie in Engeland moet men in het volgende zoeken. De expeditie tegen den Khalifa had, dauk zij de overwinning bij Omdurman, tengevolge, dat de Soedan weder aan Egypte, d.i. aan Engeland werd teruggegeven en dat dus de vereeni- ging van een Britsch Zuid-met een Britsch Koord Afrika eene goede schrede voorwaarts was gegaan. Nu zou Frankrijk op eens zich aan de Boven-Njjl vestigen en daardoor de vrije vaait op de Nijl kunnen verhinderen. Men zag in Frankrijke optreden niet alleen eigenbelang, maar met 't oog op Grey's rede in '94, waarin een eventueel oprukken der Franschen naar de Opper-Nijl aangemerkt werd „as an unfriendly act", ook moedwil, opzettelijke zucht tot beleedigen. Beleediging en teleurstelling, ziedaar de redenen der groote ver bittering, die de Engelsche bladen ademden. Frankrijk, trotsch op zijne zonen, die een zoo avontuurlijken tocht hadden volbracht, was verheugd naast de beruchte „affaire" iets schoons, iets dat eerbied afdwong te kunnen stellen. Bovendien was het vrij onverschillig welk punr het aan de Nijl zou krijgen, als het maar in staat zou worden gesteld de Nijl als afvoerweg te gebruiken. Engeland beweerde, dat Frankrijk niet het recht had Fashoda te bezetten op grond van de volgende overwegingen: Eerstens, vermeende Salisbury, behoort de Nijl aan Egypte en Egypte aan de Nijl; zelfs al had het Mahdisme tijdelijk in den Soedan geheerscht, toch bleven de rechten van Egypte op dat deel van Afrika bestaan. Deze stelling bleek, zoo beweerde Salisbury, ook Frankrijk toegedaan in '94, toen het niet toestemde, dat Engeland een deel van het Opper-Nijldal aan den Congo in pacht wilde geven. Bovendien Kitchener had door het veroveren van den Soedan een nieuwen toestand doen geboren worden. Soedan was weder Egyptisch geworden door het recht van verovering.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 479