471 de conclusies-dat het evenwicht in do financiën zooal niet verbroken is, het dan toch spoedig dreigt te worden. Na een officiersdiensttijd van 8 a 10 jaren zijn voor de meesten de eischen van het huis houden zwaarder geworden en meer toegenomen dan de inkomsten. De meeste officieren zijn gehuwd en hebben kinderen, die dan reeds betrekkelijk veel geld kosten. Uit een statistiek eenige jaren geleden opgemaakt door Dr. van Geer 1) blijkt, dat op den leeftijd van 28 jaar 49°/o der Indische officieren gehuwd is, van die gehuwden hebben 44 °/0 geen kinderen, de 56 °/0 die ze wel hebben, hebben gemiddeld 1,5 kind per gezin, de leeftijd van het jongste kind is 1,5 jaar. Op 33 jarigen leeftijd is 67°/o gehuwd, 70°/0 der huwelijken is dan gezegend met kinderen tot een aantal van gemiddeld 2,2 per gezin terwijl de leeftijd van het jongste kind 3 jaar is. Men zegge nu niet: „Waarom dan zoo vroeg getrouwd." Dit heeft de Regeering zelf zoo gewild in een periode, die nu tot het verleden behoort en toen de geest onder het officierskorps zorg baarde. Zij heeft dezen wil getoond door de maatregelen, die strekten om de onberaden huwelijken te beperken het moet erkend in de practijk weinig doeltreffend gebleken op te heffen. En ik geloof dat uit het oogpunt van dienstbelang over het toenemen der huwe lijken niet te klagen valt. Integendeel, het is een algemeen erkend feit dat het zedelijk peil van het officierskorps thans veel hooger staat dan in den tijd van Toontje Poland en Yermeulen Krieger en door niemand zal de krachtige terugslag hiervan op de geheele Europeesche maatschappij in deze kolonie geloochend worden. Men behoeft geen overdreven zedelijkheidsbegrippen te huldigen om te erkennen dat de meerdere beschaving en de geregelder toestanden in de Europeesche kringen in Indië voor een overwegend deel te danken zijn aan den toege nomen invloed der beschaafde vrouw en heeft dan ook thans mis schien het aantal huwelijken grooter afmetingen aangenomen dan 1) Zie Indisch Militair Tijdschrift jaargang 1895 blz. 454. Dl. I, 1899. 51

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 485