472 velen lief is, de Staat heeft met dit feit te rekenen en het te aanvaarden als een gevolg van de ernstige levensopvatting, die het tegenwoordige geslacht in vergelijking van een vorig huldigt en die aan den anderen kant zulke veelzjjdige voordeelen afwerpt. Bij de beoordeeling van het officiersbudget rekene men verder ook met de betrekkelijk hooge uitgaven, die de uniform eischt uit gaven gedurende de laatste jaren verzwaard door de invoering van een afzonderlijk groot tenue en verlieze men niet uit het oog, dat de uniform niet alleen duurder is dan burgerkleeding, doch om velerlei redenen ook meer aan slijtage onderhevig is. Yoegt men nu alles te zamen: uitbreiding van het gezin, talrijke overplaatsingen, dure kleeding, naleving van maatschappelijke ver plichtingen, waaraan een burger van overeenkomstige positie niet denkt, doch die den officier als eisch wordt gesteld en erkent men de billijkheid van den wensch naar eene behoorlijke voeding, dan baart het geen verwondering, dat na zekeren diensttijd het 1® luite nants-budget hetzelfde chronische symptoom openbaart als de Indische Begrooting, een te kort! dat hier echter niet door openbare leeningen gedekt kan wordeD, wijl geen productieve werken zijn uitgevoerd van dien aard, dat men hierop voorschot krijgen kan. Hoe of dan soms leeningen gesloten moeten worden door hen, die in moeielijk- heden zijn geraakt, bespreken wij hier liever niet. Dit alles zoude nog zoo drukkend niet zijn, indien eene spoedige bevordering tot kapitein in het vooruitzicht was, maar ook dat is in den regel het geval niet. Blijkens het officiersboekje voor 1898 hebben de thans in het leger dienende Opper- en Hoofdofficieren en Kapiteins bij het Wapen der Infanterie gemiddeld 12 jaar en 10 maanden of rond 13 jaar den luitenantsrang bekleed, alvorens tot kapitein te worden bevorderd. "Wel is waar is bij sommige der andere wapens (de geneeskundige dienst blijft hier buiten beschouwing, een officier van gezondheid 2® klasse wordt na 8 jaren en een militair apotheker 2® klasse na 10 jaren Indischen dienst tot de 1® klasse bevorderd) de toestand aanmerkeljjk gunstiger geweest, doch het is een schrale troost voor de tegenwoordige luitenants der artillerie en genie, te weten dat de hoofdofficieren van die wapens in 8 a 10 jaren kapitein werden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 486