473 - terwijl zij zelf in den laatsten tijd daar 14 a 15 jaar op moeten wachten. Ja, waren ter zake voor de genie in 1898 geen bijzondere maatregelen getroffen en worden die ook dit jaar voor beide genoemde wapens niet uitgevaardigd, dan zal men in het Indische leger het opwekkend verschijnsel waarnemen van luitenants, die 15 jaar en langer als zoodanig dienen en dat in de tropen waar elk jaar dubbel telt! Na deze kleine afdwaling, die ons uit de pen vloeide, keeren wij terug tot het onderwerp van dit opstel. Gemiddeld loopt dus een luitenant bij de infanterie 13 jaar al vorens tot kapitein te worden bevorderd. Rekent men, dat hij van die 13 jaar 3 jaar 2e luitenant is en 5 jaar later tot de oudste helft der le luitenants behoort, dan heeft hij dus na 8 dienstjaren de beschikking over een maandelijksch inkomen van f 225. Yoegt men hierbij een som van gemiddeld f 60.— 's maands voor het genot eener woning en f 20.voor vrije geneeskundige behandeling en medicijnen, dan komt men tot een totaal van f 305. Yergelijkt men dit inkomen met dat van de rechterlijke ambte naren, die gemiddeld na 8 jaren dienst een maandelijksch inkomen genieten van 600, met dat van ingenieurs met een tractement van f 500, ja zelfs met dat van de ambtenaren van het Binnen- landsch Bestuur, van wie de Minister van Koloniën in de zitting der 26 Kamer van de Staten-Generaal op den 24en November jl. zeide, dat alle sprekers, welke over hunne eventueele lotsver betering het woord hadden gevoerd, het erover eens waren dat deze noodzakelijk was, terwijl die „slecht bezoldigde" ambtenaren een tractement genieten van 350 's maands dus f 45 meer dan de officieren met een zelfden diensttijd, dan is alle commen taar overbodig. Ten einde een goed beeld te verkrijgen van de financieele positie der besproken categorieën van ambtenaren, zijn we zoo vrij aan de brochure van den Heer Hasselman (1) het staatje te ontleeneD, waarin deze heer eene graphische voorstelling geeft van de tractementen der door hem in beschouwing genomen ambtenaren. We hebben daar aan toegevoegd (zie fig. 1) een lijn die het inkomen der officieren weergeeft. (1) Indisch gids October 1898 blz. 1158.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 487