477 Reeds thans zijn er verscheidene offioieren, die eerst na een dienst tijd van bijna 15 jaren tot kapitein werden bevorderd, zjjn er velen, die den dag, waarop zij recht op verlof naar Nederland kunnen doen gelden, laten verstrijken, omdat zij financieel in de ónmogelijkheid verkeeren van dat recht gebruik te maken (een ieder, die wel eens met verlof naar Europa geweest is, zal moeten beamen, dat healthans voor een gehuwde, hetzij met of zonder kinderen, die van zijn sober Indisch tractement geen spaargeld heeft kunnen ter zijde leggen, onmo gelijk is rond te komen met een verlofatractement van (100- 6) °/o van 1600 of ƒ1500, waarvan men zich eerst nog Europeesche kleede ren moet aanschaffen), die lichaam en geest niet kunnen verfrisschen door een verblijf in Europa, eene verpoozing in den familiekring^ eene studie van den vooruitgang der beschaving op zoo velerlei gebied. Maar afgescheiden hiervan en om ons tot het leven in de Koloniën te bepalen, zoo is het een erkend feit, dat tegenwoordig het leven in de tropen vrij wat duurder is dan een kwart eeuw geleden. Aan de klimmende eischen op dat gebied kan men zich niet ont trekken, tegen wil en dank wordt het budget van den Europeaan opgevoerd, ten gevolge van veranderde levenswijze, kleeding enz. De laatste tractementsregeling der officieren dagteekent van 1876. In 1879 heeft men ook voor hen de personeele belasting ingevoerd zonder equivalent in tractementsverhooging. Zal men in 1900 on billijkheid op onbillijkheid stapelen door eene nieuwe besnoeiing van dat tractement ouder den naam van inkomstenbelasting H Wil men zorgen dat het officierskorps de hooge plaats blijft innemen, die het thans nog bekleedt, dan betrachte men sociale rechtvaardig heid door aan werkelijk bestaande nooden tegemoet te komen. Het leger heeft daar recht op. Het is niet voldoende bij elke gelegenheid het dappere Indische leger te roemen en tegelijkertijd bij het hoezee-geroep over hare over winningen de koorden der beurs dicht te trekken, men moet zorgen dat de flinke geest behouden blijft en een van de eerste eischen daartoe is betere bezoldiging. Dit is een eisch van 's Lands belang zoowel als van billijkheid. Raadpleegt men de door prof. van Geer opgemaakte statistieken, dan blijkt, dat een Indisch officier van 30 jaar dezelfde sterfte-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 491