483 eerste plaats bekleedt onder de vruchten dier commissie, n.l. het „Voorschrift voor het gevecht der Infanterie", en ik kan Slagpin ten zeerste aanbevelen, dit eens te vergelijken met de vóór 1886 daar omtrent geldende voorschriften. En dat die meening omtrent de deugdelijkheid van dat voorschrift nog algemeen gedeeld wordt, moge daaruit blijken, dat het ook in onze nieuwe reglementen nagenoeg woordelijk werd overgenomen, te woordelijk zelfs, daar deze bepalingen nu in menig opzicht in strijd zijn met die van het eigenlijke exercitiereglement. Alvorens nu den schrijver te volgen in zijne beschouwingen over het voorloopig voorschrift voor de schietoefeningen, wil ik, ten einde later herhalingen te voorkomen, de uit alles zoo duidelijk blijkende wording daarvan met een enkel woord mededeelen. Toen de eerste bezending van het in Nederland beproefde en goedgekeurde geweer M. 95 in Indië aankwam, werd daarbij tevens het voor het Nederlandsche leger geldend voorschrift voor de schiet oefeningen ontvangen. Eene spoedige uitreiking aan en oefening van een gedeelte onzer Infanterie met het nieuwe geweer, was met het oog op de toestanden op Atjeh zeer urgent; ondervinding met het nieuwe geweer hadden wij in Indië niet, eene schietschool was er niet, in 't kort er waren geen gegevens voor een nieuw voorschift voor de schietoefeningen. Toch was een leidraad bij die oefeningen zeer noodzakelijk en ten einde hiertoe te geraken, werden eenvoudig vele bepalingen uit het Nederlandsche naast enkele uit ons vroegere voorschrift in het tegenwoordige opgenomen, zoodat van een har monisch geheel geen sprake kan zijn. Er moest een voorschrift zijn en dit was er, doch zonder wetenschappelijken of practischen grondslag. Er is dus gelegenheid te over tot critiek, en als deze eene ge zonde is, kan dit niet anders dan aangenaam zijn voor hen, die in de toekomst geroepen zullen worden bet nieuwe voorschrift samen te stellen. Tevens zij hier om dezelfde reden als boven nog aangeteekend, dat S. herhaaldelijk de woorden „reglement" en „voorschrift" met elkaar verwart. Terwijl toch onder „reglement" gewoonlijk wordt verstaan eene verzameling van bepalingen, waarvan door de lagere

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 497