488 munitie moet worden onderzocht door ze bij het schieten te ge bruiken. Vergelijk verder 3. V. V. 115. De groote moeilijkheid om op grootere afstanden aan slagen te beoordeeleD, gevoegd bij de weinige trefkans, die zulke schoten hebben, maken deze bepaling niet alleen „niet dwaas," maar bepaald noodig, om beslissingen in het nadeel van den schutter te voorkomen. De opmerking betreffende 117 (blz. 866, abusievelijk 112) acht ik betrekkelijk juist. Wordt echter 123 nauwkeurig toe gepast (en dit geschiedt niet altijd), dan geeft dit wel een maatstaf om te beoordeelen of de man, wat zijne schietkunst betreft, geschikt is om te velde te gaan. Er staat wel„soldaten, die de oefeningen der 2e klasse niet eenmaal doorloopen hebben, zjjn ongeschikt om te velde te trekken," doch dit neemt niet weg, dat al hebben zij die klasse doorloopen, ze ten opzichte hunner schietkunst niet per se geschikt daartoe behoeven te worden verklaard. Wat verder de slotopmerking omtrent 117 betreft 1), verwijs ik naar het bovenstaande. Met de opmerking omtrent 150 kan ik mij geheel vereenigen; het commando Zet af, na het aanleggen, moet uitzondering blijven. Met die omtrent 176 (abusievelijk 175) echter niet. 15 Patronen per man en per oefening, maakt per jaar en per man voor het ge- vechtsschieten 60 patronen. Dit acht ik zeer voldoende voor een vrijwilligersleger, waarbij die oefeningen elk jaar herhaald worden. „Laat men toch vooral niet zuinig zijn op patronen", is in begin sel waar, maar men mag daarbij de eischen van het budget niet ver geten (100 patronen per man en per jaar meer, kosten den lande jaarlijks -f 100 000), te meer, daar met eene ruime beschik baarstelling van losse patronen voor deze oefeningen, het doel even eens kan worden bereikt. Wat betreft het opgemerkte omtrent het afstanden schatten, diene - le. Dat te velde, als er meer dan een schot valt, onmogelijk kan worden nagegaan of het schot, dat men gezien heeft, ook hetzelfde 1) eens, die 2e klasse moet de man doorloopen hebben als hij afgeëxerceerd „is en als veldsoldaat in de gelederen treedt".

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 502