489 ia dat men hoort, terwijl het zichtbaar zijn der schoten met de invoering van het rookzwak buskruit natuurlijk sterk vermindert. 2e. Het oefenen van enkele manschappen in het afstanden schatten acht ik niet noodig, daar de officier-vuurleider in het gevecht toch niet aan een der manschappen der tirailleur-linie kan laten vragen, hoe groot hij den afstand schatBehalve het kader, kan men echter tamboers en hoornblazers hierin oefenen en wel in de bij de gewone oefeningen te houden rusten, die dan misschien wel iets langer zullen dureD, doch de tijd daarvoor is dan ook nuttig besteed. 3e. De wenschelijkheid tot verstrekking van afstandsmeters kan ik niet beamen. Bij het vuren in verdedigende stellingen toch, kan men, indien geen metingen tot bepaalde voorwerpen in het voorgelegen terrein zijn verricht, de afstand overnemen van de artillerie. Bij den aanval wordt tegen den Eur. vijand alleen op middelbare en kleine afstanden gevuurd 119 C. S.), tegen den Inl. vijand alleen op kleine afstanden 131 C. S.). M. i. moeten nu de vuur- leiders zoodanig in het schatten van afstanden geoefend zijn, dat zij, in verband met de spreiding van den bundel, de kleine afstanden naar behooren kunnen schatten. Het te gebruiken vizier voor het vuur op middelbare afstanden kan men bepalen door meting op de kaart, dan wel eveneens door schatting, terwijl in alle gevallen de vuurleider het vizier, door behoorlijke waarneming der schoten, nog kan verbeteren. „En zoo komen wij ten slotte aan het schietregister" zegt Slag- pin, en merkt daarbij op: le, het vroegere schietregister was diepzinnig; 2®, het thans bestaande is bijzonder ingewikkeld, een meesterstuk van cijferbouwkunde, doch het overzicht vrij lastig; 3e, het invullen van het schietregister is eene vrij onnutte knut selarij 4e, „de verzameling der overgangen" is nutteloos; 5e, het nemen van een gemiddelde van hetgeen verschillende schut ters op denzelfden afstand verschieten, is „nonsens"; en 6e, er zijn fouten in de modellen. Met het ad 3e genoemde beginnende, zij opgemerkt, dat een schiet-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 503