492 12. Deze paragraaf zal bij behoud van 136 gewijzigd moeten worden, daar niet gezegd kan worden, dat de oefeningen der 2e klasse, zooals zij nu zijn voorgeschreven (van de 10 oefeningen 5 op de romp schijf en 5 op de ringschijf en daaronder vrij moeielijke) alleen ten doel hebben „den soldaat het hoogst noodige te leeren om hem in het vuurgevecht te kunnen gebruiken". 13. Ook deze acht ik niet in overeenstemming met de voorge schreven oefeningen in 137, daar deze blijkbaar meer ten doel hebben den soldaat op de grootere afstanden te leeren schieten, dan hem tot scherpschutter te vormen. Tot dit laatste waren de vroeger voorgeschreven oefeningen der le klasse (van de 10 oefeningen 5 op de cirkelschijf op 100 en 150 M.) beter geschikt. 18. „Na de laatste oefening in de 8e maand is de tijd gekomen voor net pi ijsschietenZij, die dus niet aan het prijsschieten deelnemen, schieten in 4 maanden niet met scherpe patroneD. Dit acht ik minder goed, te meer daar de 40 oefeningen, die in 't geheel gehouden moeten worden, gemakkelijk over 9 maanden, zegge 39 weken, verdeeld kunnen worden, bijv. in de beide eerste maanden 10 individueele oefeningen en daarna ééne oefening per week, door de Korps Commandanten zoo danig te regelen, dat behalve de 10 bovenbedoelde, nog 18 individueele oefeningen worden gehouden. 19. Ten einde eenvormigheid bij de verschillende korpsen te ver krijgen, en den soldaat de schietoefeningen aangenaam te maken, zou m. i. moeten worden voorgeschreven, dat de individueele oefeningen in exercitie-tenue zonder ransel, de gezamenlijke schietoefeningen en het gevechtsschieten in den regel in exercitie-tenue zonder oimet ransel, bij uitzondering in marschtenue zullen worden gehouden 1). 5 -2. Het in de laatste alinea voorgeschrevene is moeielijk, zoo niet onmogelijk uit te voeren. Beter ware het m. i. dan ook deze alinea te vervangen door „Tegen het voortrekken kan het beste worden gewaakt, door tusschen „de commando's „Aan" en Vuureene betrekkelijk groote, maar steeds vgelijke tijdruimte te laten, welke met het grooter worden van den „afstand ook grooter wordt." i) Hier is natuurlijk bedoeld de nieuw in te voeren ransel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 506