493 Over den invloed, welke deze verandering zou hebben op 149, spreken wij later. 23. Het valt te betwijfelen of het aantal patronen, vooral bij overcompleete compagnieën, wel voldoende zal zijn. 29. Deze behoort m, i. niet in een voorschrift thuis, ofschoon ik moet erkennen, dat eene herinnering aan: „waar vrijheid is ge laten, mag deze niet worden beperkt", nog wel eens noodig is. 30. De woorden dichte en gesloten tirailleurschijf worden hier door elkaar gebruikt, wat niet bevorderlijk is aan de duidelijkheid. Misschien is het de bedoeling geen der schijven, welke voor de ge zamenlijke schietoefeningen gebruikt wordeo, met papier te beplakken alleen de vijfmansschijf wordt echter bepaald van dit voorrecht uitgesloten. Met het oog op de gewoonlijk vrij slechte plakmiddelen in Indië en de meestal voldoende hoeveelheid oud archiefpapier, acht ik het echter beter deze uitzondering weg te laten en alle schijven met papier te beplakken. 41. 2e alinea. Vermoedelijk zal wel overal het zonlicht hinder lijk zijn, daar boomen, indien zij te dicht op de baan geplant worden, het schieten op groote afstanden bemoeielijken, terwijl op de banen voor het gezamenlijk vuur bestemd, natuurlijk niets mag worden geplant. Het gebruik van verplaatsbare schermen begint echter na 9 uur erg moeielijk te worden en het is dan nagenoeg onmogelijk, dat onder wijzer, aanteekenaar en schutter daaronder eene voldoend beschutte plaats vinden; dit, met het oog op eene hieronder bij §111 volgende opmerking. 50. De tweeledige beteekenis van het woord „ringschijf" geeft aanleiding tot onduidelijkheid. Beter acht ik het, de geheele schijf aan te duiden door de „schijf voor de individueele schietoefeningen" (1). Overigens kan de dienstregeling bij den schutter vereenvoudigd worden, door aan deze nog een sein toe te voegen, aangevende wanneer op de ringschijf geschoten is, en aan het slot de bepaling te doen volgen „het schieten op een bepaald gedeelte der schijf voor „de individueele schietoefeningen bljjft voortduren, totdat een ander „sein wordt aangegeven". (I) Ook deze naam is niet geheel juist, daar de schjjven bedoeld bij 30 b. ook voor individueele oefeningen dienen. Ik -weet echter geen betere.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 507