498 Overigens verdient het m. i. aanbeveling vóór de oefening op de rompschijf op 150 M., staande uit de vrije hand, eene oefening op dien afstand en in die houding op de ringschijf te doen houden, terwijl dan de 10e oefening zou kunnen vervallen. Door het schieten op korten afstand op de ringschijf leert de soldaat nl. beter zijn geweer kennen, dan bij het schieten op 400 M in de vrij onaangename liggende houding, terwijl bovendien deComp16S. C'. het toch in zijn macht heeft bij de individueele gevechtsoefeningen op afstanden tusschen 100 M. en 800 M. bijv. op de vijfmansschijf te doen vuren. Deze heeft verder, in verband met 128, eene zeer belangrijke verandering gebracht in het voorschrift van 117. Aannemende toch, dat een jong soldaat, middelmatig schutter, gemiddeld twee maal over elke oefening schiet, alvorens aan de overgangsvoorwaarde te voldoen, zoo moet hij 20 individueele schietoefeningen bijwonen, alvorens geschikt geoordeeld te kunnen worden om te velde te trek ken. In 't geheel worden jaarlijks, ingevolge 18, 2 X 5 -(- 6 X 3 28 individueele schietoefeningen gehouden, zoodat, in verband met de noodzakelijke absentiën, een jong soldaat uiterlijk in de eerste maand van het schietseizoen bij de compagnie zal moeten aankomen, wil hij nog in dat jaar aan het bepaalde bij 117 kunnen voldoen; komt hij later, dan zal een middelmatig schutter gewoonlijk, een slecht schutter zeker het volgend schietseizoen moeten afwachten, alvorens zoo ver te zijn. In 't algemeen zal het dus ongeveer een jaar duren, alvorens een pas afgericht recruut in het schieten vol doende bedreven geacht wordt om te velde te trekken en daar ik dezen termijn ook bij de bespreking van Slagpin's beschouwingen stelde voor den tijd, welke een jong soldaat noodig heeft voor eene goede vor ming, geloof ik, dat de nieuwe bepalingen omtrent het doorloopen der 2e klasse beter zijn dan de vroegere en geen verandering behoeven te brengen in het bepaalde bij 117. 137. Hieromtrent zij alleen opgemerkt, dat de oefeningen in de liggende houding (4 van de 10) te veel op den voorgrond tredeD. Vele schrijvers vreezen, en ik met hen, dat een te veelvuldige toepassing der liggende houding in den oorlog nadeel zal doen aan het élan der troepen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 512