504 - van het weefsel teweeg te brengen, welke methode den later gevolgden weg aanwijst. 3a. De ingenieur Vieille stelde in 1886, door gelatineering van ni trocellulose en mechanische verdichting der gegelatineerde massa, een rookzwak kruit samen, dat met het Lebelgeweer is ingevoerd. Christiaan Friedrich Scbönbein, de uitvinder van het schietkatoen, werd den 18en October 1799 te Metzingen ia Wurtemberg geboren. Op 14 jarigen leeftijd kwam hij als leerling in een fabriek van chemicaliën te Böblingen, alwaar hem door zijne bijzondere geschikt heid en lust tot den arbeid dikwijls bijzonder gewichtige opdrachten ten deel vielen. In 1820 kwam hij bij Dr. J. C. Dingier, die een chemische fabriek te Augsburg had en leider van een wetenschappelijk blad was. Tijdens zijn verblijf te Augsburg heeft hij zijn wetenschappelijke ont wikkeling door ijverige studie met reuzenschreden doen vooruitgaan hij bleef er echter niet lang, maar ging naar Hemhofen bij Erlangen, alwaar hij de leiding kreeg van de fabriek van J. N. Adam. Daar rijpte bij hem de gedachte zich aan de studie over te geven en de praktijk te laten varen. In 1824 werd hij leeraar in de chemie en physica aan een school in de nabijheid van Rudolstadt; zijn rustelooze drang naar weten schappelijke ontwikkeling deed hem reeds het volgende jaar naar Engeland oversteken om in Epsom en Londen les te geven en te studeeren. In 1827 ging hij naar Parijs, waar hij de theoriën leerde kennen en volgen van Gay-Lussac, Ampère, Despretz en Thénard. In 1828 kwam hij aan de universiteit te Basel. In 1829 werd hij tot doktor en in 1835 tot professor in de physica en chemie benoemd, welk ambt hij tot zijn dood toe heeft bekleed. Op zuiver wetenschappelijk gebied maakte Schönbein zich bekend door de ontdekking van het Ozoon. Op technisch gebied valt hier de ontdekking van het schietkatoen te vermelden. In 1846 was het hem gelukt om suiker, planten vezels enz. ineen anderen toestand te brengen. Zoo maakte hij papier waterdicht en in hoogen graad electrisch. Het volgende jaar was hij verder gevor derd en deelde hij te Basel mede: dat, wanneer men een mengsel

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 518