505 van twee deelen vitrioololie en één deel sterk geconcentreerd salpe terzuur, bij lage temperatuur met een deel fijngewreven suiker vermengt, men eerst een kleverige massa krijgt, die spoedig taai wordt, en ge makkelijk uit het overblijvende vocht te verwijderen ia. Bij deze reactie ontwikkelen zich geen gassen maar wel eenige warmte. Wanneer men den verkregen taaien klomp met water zoolang afwascht tot lakmoespapier niet noemenswaard rood wordt gekleurd, dan heeft deze stof de volgende eigenschappen: le, kleur-en reukloos; 26, eenigszins bitter van smaak3% in de koude vast en bros4e, laat zich bij gewone temperatuur uit rekken; 5e, smelt in kokend water; 6e, is in koud water weinig op losbaar; 7e, lost in aether, wijngeest en in vettige olieën gemakkelijk op; 8e, bij gewone temperatuur lost het in sterk salpeterzuur direct op; 9e, wordt deze substantie in een open kolf tot het Bmeltpunt verwarmd, dan vervluchtigt het water, en laat men het daarna afkoelen, dan stolt het tot een massa, die door wrijving sterk negatief electrisch wordt; 10°, verwarmt men laDger dan ontwikkelt zich ondersalpeter zuur en bij verhitting ontvlamt liet als kruit en laat geen merkbare vaste overblijfsels na. De beschouwingen van Schönbein aangaande de chemische samen stelling van zijn ontplofbare suiker zijn onjuist. Ook is het nitro- sacharium evenals nitrocellulose en nitroglycerine geen werkelijk nitro- product maar een salpeterzure aether. Deze stof heeft nooit eenige praktische toepassing gevonden, door zijn kleverigheid en door dat achterblijvende zuren spoedig zelfont leding deden ontstaan. Doch spoedig komt Schönbein te voorschijn met verdere onder zoekingen op katoen, waardoor een stof ontstond, die hij schietkatoen noemt. Een stof zoo veranderd, dat zij nog gemakkelijker dan kruit ontbrandt. Hij nam ook proeven met deze stof in geweren en verkreeg een zeer groote snelheid, terwijl het indringingsvermogen eveneens zeer toenam. Legde men schietkatoen op een aanbeeld en hamerde men er op, dan ontstond eene detonnatie zonder vlam. Deze ontdekking verspreidde zich over alle beschaafde natiën met

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 519