39 is, hoewel bijv. een aantal infanterie-officieren in het poateuleven op de Buitenbezittingen toch nog een purgatoire doormaken, dat de zeeofficieren Diet kennen, De marine, als voorbeeld van de fusie, leert ons bovendien nog meer: We kunnen uit den gang van haar promotie ongeveer opmaken, hoe deze zijn zou bij de samengesmolten officierskaders der land macht, en wel zou ze bij deze laatste ongetwijfeld langzamer zijn, omdat de 200 plaatsen, die S. onderdrukken wil, in verhouding hoofd zakelijk tot de hoogere rangen behooren. En nu is 't een feit (S. gelieve maar eens de ranglijsten en organisaties van leger en vloot te vergelijken) dat de marine, in verhouding zeer sterk met kolonels en vlag-officieren bedeeld is. Ik geloof dus niet te overdrijven, wan neer de promotiegarg gesteld wordt op iets langzamer dan bij de tegenwoordige marir.p, dat is 4 jaar voor lenLuitenant (eigenlijk meer, want men bevordert per se in minstens 4 jaar de adelborsten le klasse tot Luit. ter zee 2de klasse), 15 jaar voor kapitein, 24 a 25 jaar voor overste, 30 voor kolonel en 35 a 36 voor generaal. Is dit in 't belang van den dienst in Indie? en van de slagvaar digheid van het leger in Indie? Mij dunkt van niet. De slagvaar digheid (voor een goed deel berustend in een jong officierskorps) van het leger in Nederland zou zeer zeker verhoogd worden door de fusie, maar men mag niet alleen aan Hederland denken. Daar tegen juist waarschuwde ik in mijn opstel „Defensie belangen". S. citeert in zijn artikel onder punt I nog de meening van twee Minis- ters van Oorlog, die verklaarden, dat fusie in 't belang zijn zou van „onze strijd-en slagvaardigheid"van onze juist, van de Ne- derlandsche, dat ben ik volkomen eens. Yoor de Indische slagvaar digheid echter niet, bepaald niet. En nu kom ik, de marine loslatende, op een derde bedenking tegen de fusie, degene, die bij mij het zwaarst weegt, n.l. „De fusie zal de militaire zelfstandigheid van Indië in ernstige gevallen niet bevorderen, integendeel juist verzwakken.". Ik erken, dat de aanvulling van het officierskorps (1) in gewone (1) Het chronische incompleet hij het Indische offioierBkorps kan ook zonder fusie opgeheven worden door jaarlijks in hoofdzaak bij de infanterie meer plaatsen voor Alkmaar, Breda en Kampen open te stellen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 51