506 een ongekende snelheid. Het feit, dat het oude zwarte kruit, dat zoo vele geslachten doorleefd had, van het tooneel zou verdwijnen, maakte een ieder sprakeloos van verbazing. De afwezigheid van rook gaf een omwenteling in alles, niet alleen in de taktiek doch ook de beroemdste zee- en veldslag-schilders zaten met de handen in 't haar, hoe ze 't nu voortaan zouden moeten maken, nu de traditioneele rookwolken verdwenen warenja de ver- grootingszin der menschen was zoo sterk, dat ook de knal reeds geacht werd tot het verledene te behooren. Alhoewel Schönbein zijn bereidingswijze geheim hield, zoo schijnt zij toch uitgelekt te zijn; twee andere uitvinders deden zich spoedig op en wel professor Böttger en prof. Otto. Met de eerste associeerde hij zich, de laatste publiceerde de geheele bereiding enz. De methode Otto is veel beter, overigens is het schietkatoen van hem en van Schönbein geheel gelijk. Bij het nitreeren van schietkatoen verkrijgt men zeer gunstige resul taten als door toevoeging van zwavelzuur de hoeveelheid der nitreer- vloeistof grooter wordt, daar men dan het katoen goed kan laten door weeken en voorkomen wordt, dat bij het uitwasschen gedeelten niet genitreerd blijken te zijn. Het wasschen van salpeterzuur door toevoeging van zwavelzuur was ten tijde van Schönbein reeds lang bekend en het duurde niet lang of men paste het toe op het door hem uitgevonden praeparaat. Verschillende bereidingswijzen werden beproefd niettegenstaande Schönbein zijne uitvinding geheim hield en verschillende soorten schietkatoen, bereid uit hennep, vlas, hout en dergelijke stoffen, kwa men in korten tijd in den handel. Toen Schönbein in 1868 te Baden overleed was het standpunt, dat het schietkatoen innam, van zeer twijfelachtigen aard. Om te schie ten werd het niet gebruikt en als springmiddel vond het weinig toe passing. Wij kunnen dan ook van af het enthousiastische oogenblik der uitvinding drie tijdperken onderkennen. In den eersten tijd doorleeft het schietkatoen een schijnbaar glorie tijdperk, toen alle beschaafde landen uitgebreide proeven namen, die echter na enkele jaren tot groote teleurstellingen leidden, daar men tot de slotsom kwam, dat het onbruikbaar was voor oorlogsdoel-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 520