511 De eerste factor was dat onzuivere nitrocellulose tot zelfontploffing aanleiding geeft en de tweede was de vernielende werking op de vuur wapenen. De meeste proeven in de verschillende Europeesche staten eindigden meest met ontploffingen, die niet alleen vele menschenlevens kostten, doch ook het vertrouwen in de nieuwe stof wegnameD, zoodat de fabricage nimmer tot haar recht kwam. In 1847 vloog een fabriek in Fa versham in de lucht, het volgende jaar de Fransche magazijnen te Yincennes en te Le Bouchet enz. Alleen Oostenrijk hield vol en wel tot 1862 zonder eenig ongeluk en dit vond daarin zijn oorzaak, dat de bereiding geschiedde volgens een bepaalde methode, die van Wilhelm Freiherr von Lenk von Wolfsberg en wiens wijze van bereiding bekend staat onder den naam von Lenk's methode. Zijn uitgangspunt was, dat alle in den handel voorkomende schiet katoen verontreinigd is en dat het er nu op aan komt de onreine (vet) stoffen ie verwijderen, daar deze de oorzaken van ontplof fing zijn. Hij dompelde de katoendraden los ineengedraaid in een zeer heete potaschoplossing om het vet weg te nemen. Dit geschiedde in een ijzeren ketel met water, die van onderen gestookt werd en waarin zooveel potasch ging tot de areometer van Beaumé 3° aanwees. De strengen werden dan 2 a 3 minuten er ingehangen; na het ver- zeepen gingen de katoendraden in een centrifugaal droogmachine, daarna werden zij in blikken bakken, door heen en weer schudden, van de zeeplaag ontdaan, om vervolgens in de Hydroextrakteur door kunstmatige warmte gedroogd te worden. Daarna werd het katoen in een mengsel van salpeter- en zwavelzuur genitreerd. Het salpeterzuur moet bij 14° R. 1.48 en het zwavelzuur 1.835 dichtheid bezitten. De vermenging dier zuren had gelijkmatig en tegelijkertijd plaats, de verhouding was gewoonlijk 1 gewichtsdeel salpeterzuur op 3 deelen zwavelzuur, afhangende van hunne kwaliteit en die van het katoen. Na vermenging werd het mengsel opbe waard om af te koelen. Daar na had het uitroeren in een gietijzeren kroes plaats. Als de strengen goed doorweekt zijn, moeten zij er vettig uitzien, dan wordt door drukking het overtollige zuur weggenomen. Eeu

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 525