512 pond katoen moet, als het goed genitreerd is, minstens 101/2 pond wegen; daarna gaat er een doek over, en vervolgens een deksel, waar na het geheel tot verder nitreeren in het nitreerlokaal wordt gebracht en daar 24 tot 48 uur blijft. De temperatuur van 't lokaal moet gemiddeld zijn en 't zuur mag niet beneden 4° R. komen, daar 't nitreeren dan te langzaam gaat, terwijl boven de 20° R. de invloed op het katoen minder gunstig is. Als het nitreeren is afgeloopen, gaat het schietkatoen in de droogmachine, wordt daarna in koperen trom mels gewasschen, en het water snel ververscht om de temperatuur hetzelfde te doen blijven; in de waschkasten blijft het 6 weken aan de werking van stroomend water onderhevig; daarna wordt het in de extracteur gedaan, en in kokende potaschoplossing van 3° Beau- mé behandeld en na nog een kleine behandeling, om het water zooveel mogelijk te verwijderen, eindelijk gedroogd. Daarna wordt de verkregene stof met kiezelzure Natrium van 36° Beaumé, verdund met water tot 12° Beaumé, bij een temperatuur van 20° R. gewasschen. Wordt dit vocht goed opgeslorpt, dan wordt het over vloedige vocht door persing verwijderd en het schietkatoen 3 dagen aan de inwerking van de lucht blootgesteld, opdat het in de lucht aanwezige koolzuur het waterglas omzet in kiezelzuur en in koolzure natrium. Vervolgens wordt het weer in stroomend water gewasschen en bij een temperatuur van hoogstens 28° R. of in de vrije lucht met uitsluiting van zonlicht gedroogd. Bij de keuring mocht geen draad gescheurd zijn. Het schietkatoen werd verpakt in kisten en wel streng voor streng in papier gewikkeld, tot verdere ver werking. De bewerking met waterglas was noodig om het restant zuur door de alcalische stof te binden en tevens opdat het onbrandbare kiezelzuur in de poriën van het schietkatoen zal dringen en het snelle verbranden tegen zal gaanlater bleek dit totaal zonder eenig nut te zijn. De gunstige resultaten der von Lenksche methode, waarbij het katoen voor en na het nitreeren gereinigd werd, waren zoo groot, dat de Oostenrijksche regeering besioot in Hinterberg bij Weenen in 't groot tot de bereiding over te gaan. Alhoewel de opinies over het schietkatoen als voortdrijvingsmiddel zeer uiteenliepen en zijn be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 526