518 staan meermalen gevaar liep, zoo hield het stand tot 1862 toen eindelijk een magazjjn op de Simmeringer heide in de lucht vloog en de tegenkanting begon, zoodat in 1865, toen een tweede magazijn op de SteiDfelder heide in de lucht vloog, aan de stabiliteit, ook van zuiver schietkatoen, zeer getwijfeld werd. Het licht ontleedt schietkatoen snel; vele langdurige proeven hebben den invloed doen kennen van licht en warmte op nitro cellulose; het bleek dat onder lichtsinvloeden het 5 maanden duurde, alvorens deze stof alle ontbindingsstadia heeft doorloopen. Bij een temperatuur van 70° ontwikkelt zich stikstof en ondersalpeterigzuur, dat direct door reuk-en gezichtsorganen wordt waargenomen. Ontsteken wij een lading schietkatoen in een ruimte, waaruit de gassen ontwijken kunnen, dan verbrandt het eerste gedeelte onder een druk van 1 atmospheer. Is de eerst ontbrandende partij groot, zooals het geval is bij de onmiddelbare inwerking en hevige ontploffing van 1 gram knalkwik op geperst schietkatoen, dan kan bij zulk een plotselinge hoeveelheid gas de vrije lucht als een vast voorwerp worden beschouwd, en juist deze werking door Brown vastgesteld, wenschte men in een geweer niet. Bij de moderne vuurwapenen heeft men achter en voor gasdichte afsluiting, dit was niet het geval bij de vroegere voorladers, waar speelruimte de ontwijking der gassen langzaam deed plaats hebben; evenmin bij het Zündnadelgeweer, alwaar eveneens de geleidelijke ont wijking der gassen naar voren plaats had en waarbij men zeer ver langde naar rookzwak kruit, om bevrijd te worden van het vast overblijfsel, waarvan men steeds last had. Het mindere of meerdere watergehalte van schietkatoen werkt eveneens zeer onregelmatig en doet water in den loop neerslaan, dat bij voorladers aanleiding tot roesten geeft. Bij onvolkomene ver branding traden nog andere chemische processen op, zooals de vor ming van salpeterzuur (HNOs); de lucht in aanraking met stikstof- öxyd doet n.l. hoogere oxyden ontstaan, welke in aanraking met vocht weder HN03 vormen. De nadeelige werking, die ontstond door de plotselinge verbranding van de lading, trachtte men eerst te verhelpen door het schietkatoen te comprimeeren. Seguier gebruikte daartoe geweven katoen, dat na

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 527