515 partement vail oorlog, gelukte het echter spoedig weder het nitro cellulose algemeen als jachtkruit te doen invoeren. Te "Woolwich werden proeven op uitgebreide schaal genomen bij verschillende temperaturen, wel werd eenig vrijkomend gas ont dekt, doch ontleding had er niet plaats. Ten einde de kleine restanten van zuren onschadelijk te maken, mengde men een weinig alkaloïde bij het schietkatoen, terwijl alle gevaar voor ontploffing werd wegge nomen door het schietkatoen onder water te bewaren of zelfs slechts vochtig te houden. Overigens hield men zich volkomen aan de methode van von Lenk, die geheel gevaarloos bleek. Om de verbrandingsnelheid te verminderen, verdunde men de stof met een weinig explosieve soort van pyroxyline of met gewone katoen, die door persen tot een homogeene massa werd verwerkt. Abel paste ook een methode toe waarbjj het schietkatoen tot een fijne brij werd gemaakt en deze door persing tot de verlangde dicht heid werd gebracht. De door Abel gevolgde methode is in het kort de volgende: Na dat het katoen op de gewone wijze tot schietkatoen is verwerkt en door uitwassching in stroomend water en een alkalische oplossing gereinigd is, wordt het in een Hollander (in de papierfabrieken treft men zulke machines aan) tot een brij gemaakt en evenals in de zoo even- genoemde fabrieken tot bladen, schijven enz. verwerkt, terwijl een beetje gom of ander bindmiddel aan de brij toegevoegd wordt; de gevormde platen enz. gaan nog in natten toestaud onder de pers. Om te korrelen, snijdt men de bladen in stukjes van bepaalde grootte of wel men brengt de nog natte massa in een trommel, die men snel rond draait; door de beweging wordt de massa in korrels vanverschil- lende grootte verdeeld, die gesorteerd kunnen worden door zeven. Men kan ook een deel der stof onveranderd laten en dit vermengen met de brij en deze tot een massa samenpersen; ook kan men verschillende soorten schietkatoen van verschillende doch bekende samenstelling samenvoegen, d.w.z. uit schietkatoen, dat in alcohol en aether en in zuiveren of met alcohol vermengden houtgeest oplosbaar is, en uit pyroxyline, dat zich in die vloeistof niet oplostin dit geval kan men weer een der stoffen in brij veranderen en de andere in vezelachti- gen toestand laten, of men laat beiden in vezelachtigen toestand.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 529