523 eene inhoud van minstens 8000 tot 9000 ton en eene zeer sterke bewapening aan snelvuurgeschut met een kaliber van 10—15 c.M vormen de belangrijkste taktische eenheden eener oorlogsvloot. Bij de slagschepen komt het naast groote snelheid en manoeuvreer vaardigheid op bovengenoemde eigenschappen aan; de bedienings manschappen van het geschut en het machinepersoneel moeten grondig onderlegd en door de noodige schiet- en vaaroefeningen geoefend zijn. Bjj Santiago hadden de Amerikaansche schepen een zoo grooten tonneninhoud, dat eene overmachtige zware artillerie, zoowol als eene zeer overmachtige middelsoort- en lichte artillerie achter voldoend sterke pantseringen konden worden opgesteld. Wie de reeds in den slag aan de Jalu-rivier aan het daglicht gekomen uitwerking der tot snelladen ingerichte artillerie in beschouwing neemt, moet tot het besluit komen, dat het niet voldoende is de schepen van eene voldoende bewapening te voorzien, maar dat ook de bediening, wil zij niet binnen zeer korten tijd buiten gevecht gesteld worden, eene voldoende beschutting door verticale pantsers niet kan ontberen. Om aan deze beide eischen te voldoen, is voor het tegenwoordige slagschip eene waterverplaatsing van minstens 8000 a 9000 ton noodig. Slechts op slagschepen van deze grootte kan de zeer aanzienlijke munitievoorraad worden geborgen, die het tegenwoordige scheeps geschut voor het volkomen gebruik van zijne vuursnelheid, zelfs in een gevecht van slechts enkele uren, niet kan missen. De Ameri kaansche slagschepen en gepantserde kruisers hadden nog grooteie dan vorengenoemde waterverplaatsing (slagschip „Jowa" 11400 ton, gepantserde kruiser „Brooklijn" 9300 ton), terwijl de Spaansche slagschepen „Viscaya", „Maria Teresa", „Oquendo" 7000 ton, de „Cristobal Colon" 6800 ton maten. In den slag van Santiago zien wij voor het eerst bij eene betrekkelijk geringe toename van tonnen inhoud eene buiten verhouding groote vermeerdering van gevechts- waarde. Deze ervaring waarschuwt bij den scheepsbouw in de toekomst tegen besparing op den tonneninhoud. De eisch van een zwaar pantser treedt vanzelf te voorschijn uit het groote aantal treffers, die eene vernielende uitwerking op de

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 537