524 Spaansche schepen hadden. Enkele weinige treffers zullen elk schip zonder zijpantser buiten gevecht stelleD. De snelvuurkanonnen en snelladers hebben getoond van enorme waarde te zijn. Bij de bezichtiging der beschoten schepen bleken de tot de middelsoort artillerie behoorende snelladers van 1015 c.M. kaliber de grootste uitwerking op den romp der schepen te hebben gehad, terwijl de lichte bovenbouw door hec kleinere geschut als het ware tot een zeef geschoten was. De gewone granaat bleek tegen de Spaansche schepen zeer veel uitwerking te hebbende Amerikanen maakten n. 1. geen gebruik van brisante springmiddelen. Bij het bombardement van Santiago en San Juan sprongen enkele projectielen niet. Aan de oefeningen in den éclaireursdienst der kruisers moet voortaan veel zorg worden besteed. Bij het uitbreken van den oorlog werd Cervera niet door Amerikaansche kruisers bewaakt. Sampsons tocht naar San Juan, Schley's werkeloosheid bij Cienfuegos en de dagenlange onzekerheid bij de Amerikanen, of de vijand met zijn geheele macht in de haven van Santiago lag, waren de gevol gen van het verloren gaan der voeling. Nog eene andere gewichtige gevolgtrekking kan uit de verschil lende gevechten worden getrokkenBij den bouw van slagschepen moet zoo weinig mogelijk hout worden gebruikt of indien zulks niet te vermijden is slechts chemisch geprepareerd zoogenaamd onbrandbaar hout, zooals sedert kort in Engeland vervaardigd wordt. Evenzoo moeten de brandbluschmiddelen, behalve slangen en mond stukken, onder het pantserdek aangebracht worden. Tot deze ge volgtrekking komt men, doordat een brand in het achterschip van de Maria Teresa" voor Santiago niet gebluscht kon worden, omdat dezelfde granaat, die de kamers en kajuiten had in brand geschoten ook de brandbluschinrichting had vernield. Het verdient ook aanbeveling geschikte brandbluschmiddelen bij de hand te hebben, om een uitbrekenden brand bij de geboorte te smoren. Het schijnt voorts noodzakelijk bij slagschepen de torpedo's slechts uit onderzeesche lanceerinrichtingen te schieten en onder het pantserdek op te leggen, daarom verdient het wellicht aanbeveling

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 538