525 de bovenzeesche heklanceerbuizen, die vele nieuwe zware schepen nog hebben, te doen vervallen. Yerder hebben de slagschepen nauwkeurige afstandsmeters noodig, terwijl het vuur slechts op den werkzamen afstand mag worden afgegeven. Zoo is ook gebleken dat het manoeuvreeren met torpedo's zeer zorgvuldig moet worden beoefend om hun gebruik later mogelijk te maken. Door gebrek aan oefening konden de Spanjaarden van hunne torpedo's geen partij trekken en daardoor had de noodzakelijke, veelvuldige nachtelijke verontrusting en afmatting door de Spaansche torpedojagers nergens plaats. Daarentegen is het nut van sterke torpedoversperringen bij Santiago schitterend gebleken. De kolenaanvulling is tegenwoordig een zaak van het uiterste gewicht; het bezit van kolenstations en steunpunten voor de vloot heeft, in 't bijzonder voor de zwakkere partij, grooter beteekenis gekregen. Cervera's werkzaamheid in West-Indië werd, vooral door de moei lijkheid van aanvulling van den kolenvoorraad, verlamd. De blokkade van een vijandelijke haven, waarin zich een sterk eskader bevindt, kan zonder eene aanzienlijke overmacht niet behoor lijk worden uitgevoerd, zooals de verhouding van Sampsons blokka- devloot tot de geblokkeerde vloot van Cervera aantoont. Moge ook, zooals bij dezen voornamelijk ter zee gevoerde oorlog te verwachten was, de meeste leering uit den zeeoorlog worden ge trokken, toch bleef ook de oorlog te land op Cuba en de kortstondige op de Philippijnen niet zonder vingerwijzingen. Eene beweeglijke, voor dadelijk gebruik georganiseerde landmacht is een stellige eisch bij een tweeslachtigen oorlog. Vloten zijn mach teloos zelfs tegen zeer middelmatige versterkingen en kunnen slechts zeer zwakke troepenafdeelingen aan wal zetten. Zoo kon Camp Mc. Callar bij Guantanamo slechts met moeite behouden worden, ofschoon het door het vuur der schepen werd ondersteund en ofschoon een detache ment overcompleete mariniers er als bezetting werd heengezonden. De waarde van geïmproviseerde versterkingen bleek duidelijk bij Santiago, al was het voordeel, dat zij opleverden, ook niet zoo groot als bij Plewnaeven duidelijk bleek echter de noodzakelijkheid ze

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 539