526 - voldoende te bezetten, te bewapenen en van oorlogsvoorraad te voor zien, wil men bij de verdediging kans op succes hebben en niet een zoo ongelukkigen afloop als bij Santiago. De versnippering der Spaansche troepen in de provincie Santiago de Cuba en als gevolg daarvan te zwakke bezetting van Santiago, minwaardig ten deele verouderd geschut, onbruikbare munitie, gebrek aan krijgsvoorraad en proviand, aan treinen, gebrekkige organisatie van den geneeskun digen dienst, onvoldoende oefening in vredestijd, ontnamen den Span jaarden, niettegenstaande de betere bewapening hunner Infanterie, elk vooruitzicht op succes bij Santiago en voerden tot eene volledige oplos sing hunner strijdkrachten. Een niet veel gunstiger beeld toont het veldleger der Vereenigde Staten op Cuba. Gebrekkige voorbereiding in bijna elk opzicht, gebreken aan organisatie, uitrusting van de treinen, bivakmateriaal en approviandeering; begunstiging bij het bezetten der plaatsen van aanvoerders en ambtenaren; oneenigheden tusschen den minister van oorlog en den legercommandant brachten verwarring in de organisatie der met den besten geest bezielde troepen, die vaak schitterende bewijzen gaven van dapperheid en onverschrokkenheid en van vol hardingsvermogen in het doorstaan van ontberingen. De veron derstelling schijnt dan ook gerechtvaardigd dat, wanneer Spanje den oorlog, met zijne bij Havana zich in eene betrekkelijk lijdelijke hou ding bevindende troepen, na het verlies der vloot had voortgezet, de Amerikanen daar aanzienlijke verliezen zouden hebben geleden. Beschouwen wij thans de ervaringen, welke in den Spaansch-Ame- rikaanschen oorlog op militair-technisch gebied zijn opgedaan, dat) blijkt dat verschillende zaken aan het licht zijn gekomen, die met recht onze belangstelling gaande maken. Zoo zijn bijv. de inrichting van hospitaalschepen, drijvende hospi talen, eene ziekeninrichting op raden, der vermelding waard. De Amerikaansche afdeeling van het Roode Kruis had gedurende den oorlog een hospitaalschip in dienst genomen. Op dit schip „So- lage" genaamd, had men plaats gemaakt voor 250 gewonden, die na een gevecht door sloepen van de oorlogsschepen afgehaald en dan onder geneeskundig toezicht naar een veilige haven werden ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 540