528 stations op Cuba en Portorico waren opgericht. Voorts moet een geregelde postduivendienst tusschen San Francisco en Manila via Hawaï zijn ingesteld. In den loop van den oorlog ging men er ook toe over eenige luchtballons in te richten ten gebruike op het oorlogstooneel, doch deze kwamen niet meer in werking, daar bij hunne voltooiing de vijandelijkheden waren gestaakt. Van de lichttelegraphie werd op de Amerikaansche oorlogsschepen met succes gebruik gemaakt. Deze licht-telegraphie, eene uitvinding van den Amerikaanschen ingenieur C. V. Baughton, bestaat uit een toestel, telephotos genaamd, hetwelk uit eene reeks van 4 dubbel- lampen is samengesteld. Deze hangen recht op en neer aan ijzer- draden, wier boveneinden aan eene mast worden geheschen, terwijl de ondereinden aan het scheepsdek zijn bevestigd. De lantarens worden door gloeilampen verlicht, de bovenste helf ten elk door 3 lampen, omgeven door krachtige witte lenzen, de onderste elk door 4 lampen in krachtige roode lenzen besloten, zoodat dus elke lantaren als zij verlicht is eene bovenste witte en eene onder ste roode helft vertoont. De electrische stroom wordt naar de lam pen gevoerd door een geïsoleerden kabel, die de onderste lamp met de commando-brug verbindt. Op deze laatste staat een toestel van toetsen voorzien, waarop een geoefend telegrafist de enkele letters bijna even snel op dezelfde wijze kan aangeven als op eene schrijf machine. Door eene zelfwerkende inrichting verschijnt voor elke letter eene bijzondere samenstelling der wit-roode lantarens en even eens voor elk getal, zoodat elk gewild woord en getal met groote snelheid wordt geseind. Ook is nog eene zekerheids-inrichiing aan gebracht waardoor bij het neerdrukken eener toets alle overige toetsen worden vastgezet, opdat niet tegelijkertijd nog eene andere letter kan worden aangeslagen. Ook kan elke toets een weinig zijwaarts worden gedraaid, waardoor zij neergedrukt blijft en ten gevolge daarvan ook het betrekkelijk signaal zóó lang zichtbaar blijft tot de toets weder wordt vrijgelaten. Op deze wijze werden zoowel gewone bevelen met de gebruike lijke letters aan de omliggende schepen getelegrapeerd als cyferdépêches of bijzonder afgesproken teekens gezonden en gewisseld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 542