529 Van eene andere technische nieuwigheid, de onderzeesche projec- teur, werd eveneens gebruik gemaakt. Het licht valt hierbij door sterke leozen van een punt ver onder de waterlijn in bijna horizontale richting tot aan de oppervlakte van het water en verlicht deze zonder dat door de projecteur de plaats van het eigen schip wordt verraden. Deze onderzeesche projecteurs zijn zoowel in de richting der hoogte als zijdelings verplaatsbaar om ook bij vastliggende schepen de ge- heele omgeving naar alle zijden te kunnen verlichten. Omtrent het voordeel van het gebruik van militaire wielrijders in grootere afdeelingen op Cuba zjjn geen voldoende berichten voor handen. Slechts afzonderlijke wielrijders schijnen voor den ordon- nancedienst gebruikt te zijn. De werkzaamheid op de Amerikaansche spoorwegen wordt in de New-Yorksche „Army and Navy Journal" geroemd, maar tevens opgemerkt dat de overstelping van het troepen- en materialenvervoer voor het zwak ontwikkelde spoorwegnet in het Zuiden der Unie groote moeilijkheden opleverde. De tot een hoogen graad van ontwikkeling gekomen conserven- industrie der Yereenigde Staten veroorloofde bijna overal eene rationeele verpleging van den troepdaaraan is het vooral toe te schrijven, dat de gezondheidstoestand van veldleger en vloot, niettegenstaande het tropi sche klimaat, gedurende den oorlog betrekkelijk zoo gunstig is gebleven. Blijkt eeuerzijds uit de beschouwingen over dezen oorlog uitdruk kelijk de waarde van eene tijdige en goede voorbereiding, van goede oefening en vorming der strijdkrachten te land en ter zee, de keuze van goede aanvoerders voornamelijk in de hoogere raDgen, van de voorzorgen voor het beste materiaal voor slagschepen en bewapening, van de organisatie der troepenafdeelingen, ook der hulpdiensten, van proviand-, gezondheids-, uitrustings-, transport-en versterkings wezen welke factoren alle bij beide oorlogvoerende partijen meer of minder te wenschen hebben overgelatenzoo blijkt aan de andere zijde hoe krachtig ook de techniek den oorlog in alle opzichten kan steunen en hoe gewichtige diensten zij haar kan bewijzen. (Overgenomen uit het Kriegstechnische Zeitschrift).

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 543