533 „Iets anders is het gebruik van hengsten als huurpaarden te verhie lden. Aan een ieder kan vergunning worden verleend tot het verhuren „van draag- of trekpaarden, echter onder de bepaling, dat hij voor zijn „dienst alleen ruinen en merries mag gebruiken. Aanvankelijk zou de „bepaling, dat bij sterfte door castratie de dieren worden vergoed, moeten „blijven bestaan, waartoe men gereedelijk kan overgaan, omdat de sterfte „bij de toepassing der nieuwe methode nihil is. „Bij voornoemd besluit is eene bepaalde som toegestaan voor de vergoe- „ding van tengevolge van de castratie gestorven dieren; welnu, wanneer „dat geld in hoofdzaak werd gebruikt om den eigenaren schadeloos te „stellen voor den tijd, dat hun paarden geen arbeid kunnen verrichten, „zou dit stellig aanmoedigend werken. „Algemeene castratie is strikt noodzakelijk, wil eene proef ter verbetering „van een paardenras kans van slagen hebben; en het is daarom te hopen, „dat de Regeering er toe overgaat dit op Sumatra's Westkust zooveel „mogelijk in de hand te werken". Zooals bekend is, wordt thans bij het leger een vergelijkende proef genomen met het castreeren van hengsten. Als wij goed ingelicht zijn, zullen er vele jaren moeten verloopen, alvorens omtrent die proef, die naar het ons voorkomt toch nog op te bescheiden schaal genomen wordt, een afdoend oordeel zal kunnen worden geveld. Toch ware een spoedige beslissing, om den inlander zijn voordeel te doen inzien, zeer gewenscht. De proef heeft daarom dan ook, evenals zoovele proeven, onze instemming niet kunnen verwerven. In de eerste plaats zij erop gewezen, dat de mensch, als hem een proef wordt opgedragen, geneigd is naar bezwaren te zoeken en dit te meer als hij, zooals in het onderhavige geval, er al even veel vooroordeelen op na houdt als de inlander. Gelukkig komt hierin verandering en hebben wij zelfs al officieren op een Sandelwood ruin (for shame) zien rijden. Het Sandelwoodpaard loopt op zijn bloed!Eilieve is de Sandelwood, die gesneden wordt, dan geen bloedpaard meer, of loopt dat beestje op zijn teeldrift? Waarom niet met één pennestreek de castratie in het leger ingevoerd, d. w. z. bepaald, dat alle paarden, die niet door hun leeftijd moesten wor den uitgesloten, gecastreerd zouden worden en dat in den vervolge slechts ruinen en merrieszouden worden aangekocht. Welke gunstige invloed zou die bepaling niet op de inzichten der in landers hebben; met recht zou het Gouvernement dan overal verplichte castratie, hengstenkeuring en boetebepalingen kunnen invoeren En wat zouden de gevolgen kunnen zijn voor het leger. Drieërlei. le, de ruinen zouden beter blijken dan de hengsten en men zou ook goe de merries kunnen gebruiken; 2e, de ruinen zouden blijken evengoed te

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 547