HET ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND 535 Dat het streven van het Algemeen Nederlandseh Verbond werkelijk onze sympathie verdient, moge ten overvloede blijken uit het hieronder om trent het streven van dat verbond overgenomene uit het voor ons liggende nummer van Neerlandia. wil in één Bond alle krachten vereenigen, welke de Nederland- sche stam over de wereld beschikbaar heeft voor den strijd tot handhaving van zijn zelfstandigheid en zijn taal. Tot den Nederl. stam rekenen we: Hollanders, Vlamingen, Zuid-Afrikaansche Boeren, waar ook deze leden van één stam gevestigd zijnNoord-Nederland (Holland), Zuid-Nederland (België), Nederl. volkplantingen in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika; Nederl. koloniën: Curacao, Suri name, Oost-Indië; Zuid-AfrikaKaap-Kolonie, Oranje-Vrijstaat, Zuid- Afrikaansche Republiek, Natal, Bechuanaland, Masjonaland, Nama- qualand, Damaraland, Portugeesch Angola (Hoempata); Congo-Vrij staat. Het Verbond wil bij die ver uit elkaar wonende stamgenooten het bewustzijn van staméénheid wekken en het gevoel van stamsolidariteit doen ontstaan. Het is werkzaam voor de handhaving, de verbreiding van onze gemeenschappelijke Nederlandsche moedertaal; sticht of onder steunt Nederl. leesbibliotheken; begunstigt den Nederlandschen boek handel; bevordert Nederl. kolonisatie en wil op ieder doelmatige wijze de zedelijke en stoffelijke belangen van onzen stam behartigen. Het betaamt iederen Nederlander: Hollander, Vlaming, Zuidafrikaan van Nederlandschen bloede, die zelfstandigheidsgevoel bezit en iets voelt voor zijn taal, door zijn toetreding het Genootschap in zijn streven te steunen. Zoo wordt de Vereeniging een machtig organisme, waarvan de werkzaamheid ten goede gedijt voor onzen stam. Begunstigers betalen jaarlijks ten minste 50 fr. (f 25; 40 sh.10 dollars). Beschermende leden betalen een jaarlijksche bjjdrage van 10 fr. 5} 8 sh.; 2 dollars). Leden betalen een jaarlijksche bijdrage van ten minste 2,75 fr. 1.50 2 sh. 6 d.; 65 cent Amer.). Alle toetreders ontvangen Neerlandia. het maandschrift door de Vereeni ging uitgegeven, waardoor zij op de hoogte gehouden worden van den Nederlandschen taalstrijd over de wereld. Personen, die verlangen toe te treden, kunnen daarvan kennis geven aan een van de hieronder vermel de secretariaten. Secretariaten van het A. N. V. Voor Oost Indië Bredee, Bandjarnegara, voor Midden-Java. i A. I. Beauchez, Boeboetan, Soerabaia, Java. Deze mededeelingen besluitende met een enkel woord over Neerlandia, Dl. I, 1899 35

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 549