WENKEN VOOR DE PRACTIJK. Gedenkdagen. Toen de couranten de aandacht erop vestigde)), dat 16 April jl. den 50 jarigen herinneringsdag zou wezen van de inname van Djagaraga op Bali, spoorde ik een kapelmeester aan om den marsch, die ter eere van dat roemrijke wapenfeit gecomponeerd is, in te studeeren en op dien datum ten beste te geven. De kapelmeester had daar oor naar, maar het mocht hem niet gelukken den marsch machtig te worden. De couranten schonken aandacht aan het gouden leest, maar het leger bleef er koud onder, het schijnt weinig te voelen voor het vereeren van zijne groote mannen van weleer. Dat is niet mooi, niet edel, niet practisch ook. Naar mijne meening zou het archief van ieder muziekkorps alle marschen moeten bevatten en in eere houden, welke gecomponeerd zijn bij gelegenheid van krijgsgebeurtenissen, die recht hebben door het leger met zelfbewusten trots, herdacht te worden. Zijn die marschen, uit een muzikaal oogpunt bepaald niet mooi te noemen, dan verbetere een des kundige ze zoo noodig. Vervolgens moest elk kapelmeester een lijstje hebben van de gedenkdagen, en tegen de herinneringsdata de herin- neringsmarschen op de programma's doen verschijnen, met vermelding b. v. als volgt Djagaraga-marsch (16 April 1849). Boni-marsch (6 December 1859). Wel het land dat zijne groote mannen eert! Si A nou. Geschiktheid voor den hoogeren rang. Is er eene andere beschaving en leven wijze te eischen van den luitenant en van den kapitein, eene an dere van den majoor en van den overste of kolonel Zijn geestvermogens, welke voldoende zijn voor den luitenant, het niet voor den kapitein, vol doende voor den majoor het weer niet voor den overste Kan het militair voorkomen dat voldoende is voor elk dier rangen onvoldoende wor den voor den naast hoogeren rang? Is het aan te nemen dat de physieke geschiktheid voor den dienst in het algemeen en voor dien te velde in het bijzonder voldoende is voor den kapitein te voet en toch onvoldoende

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 551