49 Ook de nacht van 8 op 9 Augustus ging voor het bivak Lho Igeuëh ongestoord voorbij. Te 12 uur 15 V. M. kreeg men daar bericht dat T. Oemar in Geudè Reumbajan zou zijn, en T. Bin Peukan in de Koeta Reumbajan, 300 M. verder. Om den vijand te overvallen rukten te 2 uur 15 V. M. de divisie mareehaussées en drie compagnieën van het 2de Baton. onder Majoor van der Wedden daarheen. Te 5 uur 15 werd de troep dicht bij den Geudè door eenige Atjehers ontdekt en werd daarop de Geudè bij nadering ver laten bevonden. Dadelijk wendden de mareehaussées zich nu tegen de Koeta Reumbajan, die nog bezet bleek De Luitnt. Yis, die de colonne vergezelde, sommeerde de bewoners naar buiten te komen, doch kreeg een weigerend en uitdagend antwoord. De marechaussees openden daarop het vuur, drongen naar binnen en legden 12 vijanden neer, bij welke gelegenheid 1 Amb. fuselier sneuvelde en 1 Eur. sergeant, 1 Amb. fuselier en 1 dwangarbeider licht gewond werden. Het 2de Baton. had intusschen een compagnie naar den tegenovergestelden rand gezonden, welke zich, toen de mareehaussées het vuur openden, in een loerg verdekt opstelde en van den vluchtenden vijand eveneens een twaalftal neerlegde. Buitgemaakt werden l Beaumontgeweer, 2 repeteerkarabijnen, 15 voorlaadgeweren en vele blanke wapens. Te 10 uur Y. M. waren de troepen in het bivak terug. Het 3de Baion. haalde dien dag vivres van den Glé Gapoej zonder door den vijand te zijn beschoten. Met een vivres-traneport van Segli naar den Glé Gapoej kwam de 2deBevelb. mede, die met het 3de Baton. naar Lho Igeuëh doorging en daar het commando van den Lt. Kol. Koster overnam. 's Avonds te 7 uur 30 kwam te Segli bericht in, dat T. Oemar weder in Masdjid Keumangan zou zijn. Het 14de Baton en een compagnie van het 2d# Reserve Baion. onder majoor van Loenen te 11 uur Y. M. daarheen gezonden, vonden de masdjid verlateD, de bevolking bijna overal aanwezig, en ontvingen geen schot. Op den 10den Augustus werd een aanvang gemaakt met den aanleg van den colonneweg van Lho Igeuëh naar den Glé Gapoej, waarvoor het tracé door den tweeden bevelhebber werd aangewezen. De chef van den Staf keerde dien dag met het korps marechaus- Dl. I, 1899. 4.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 61