58 Om 5 uur V. M. werd in alle stilte afgemarcheerd langs een goed voetpad, dat een half uur later in een bosch uitkwam. Om 6 uur betrad de colonne weder de open vlakte op den Blang Malo, die door een tweede bosch van den ingang der Beniët gescheiden is. Onge veer halverwege dezen Blang, werden uit de Westelijke heuvels een der- tigtal scheten afgegeven op den Staf, door een met achterladers bewa penden vijand, die de voorhoede ongemoeid had laten passeeren. Of schoon de afstand niet meer dan een 200 a 300 M. bedroeg, bracht dit vuur ons geen verliezen toe en zweeg geheel, toen een brigade marechaussee het met enkele salvo's beantwoordde. Kort daarop werd het bosch betreden, dat zich tot onmiddellijk voor de kloof uitstrekt. Reeds dadelijk stuitte de voorhoede op enkele chicanes, welke op het voetpad aangebracht waren, als aangepunte boomtakken, verder manden met steenen, boomen enz, gereed om neder te storten, zoo dra men het ongeluk had in de lus van een daaraan bevestigd koord te trappen. Zij werden bijtijds ontdekt en verwijderd en daarop voorzichtig de kloof-ingang verkend. Hier bemerkte men, dat op de voorgelegen hoogten rechts en links van de kloof (op 30 M.) versterkingen waren aangelegd die het geheele terrein beheerschten. De wan den dier hoogten waren loodrecht afgestoken, en de nauwe bedding er kroeng Beniët, evenals het benoorden de positie gelegen terrein, door omkapping van de begroeiing in één reusachtige versperring her schapen. Hoewel nog geen vijand werd waargenomen, wilde de bevelhebber zich niet wagen in dit wespennest, waar de vijand ons ongestraft vele gewonden kon bezorgen en gaf hij last, om naar den top van het Westelijk gebergte een pad te kappen. Met marechaussees en genietroepen voorop, werden daarop de zeer steile en naar schatting 1000 voet hooge bergen beklommen. Nauwelijks was men hier begonnen of de vijand, die zich stil had gehouden en door het bosch de beweging waargenomen had, opende uit woede een hevig vuur van uit zijne hooggelegen stellingen. Hoewel dit vuur, door de berg wanden weerkaatst, een leven als een oordeel maakte en ieder ge weerschot wel een kanonschot geleek, had het al zeer weinig uitwer king, daar de meeste projectielen door het zware geboomte werden

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 70