MILITAIRE CAUSERIE. De reeds lang voorspelde reorganisatie van het korps marechaus sees is er. Ik moet eerlijk bekennen, dat het betrekkelijk besluit de koloniale militaire raadselen met één heeft vermeerderd, daar het geslagen werd in een tijd, dat de noodkreet „bezuinigt in Godsnaam", heel duidelijk heeft weerklonken. Het korps marechaussées heeft, van zijn oprichting af, zich in de sympathie van een ieder, die dat korps in zijn flink optreden en trouwe plichtsbetrachting gadesloeg, mogen verheugen. Aangevoerd door flinke troepenofficieren, in den besten en edelsten zin van het woord, waren zij de schrik van den vijand, die dat ééns schieten en dan met de klewang er op los, man tegen man vechtende, bij dag of in het holle van den nacht, nooit in verwarring te brengen al viel ook bij het eerste salvo, van den in hinderlaag liggenden tegen stander, de helft gewond ter aarde, maar een heel onaangename eigen schap vond. Aanvankelijk bestemd om binnen de linie politiediensten te ver richten, bleek al spoedig, dat men ook bij den strijd om bentings of bezette terreinvoorwerpen, die lichte infanterie uitstekend kon gebrui ken; bij de gevechten van den laatsten tijd op Atjeh beten de marechaussées steeds den spits af. Geleidelijk werd het korps dan ook uitgebreid. Nog eens, al die roem werd bevochten onder flinke troepenofficieren, die, krachtig van gestel, zich niet stoorden aan nachten in het water doorgebracht, aan marschen met een pas uitgevoerd, die haast de bersaglieri jaloersch zou maken. Ik zal geen namen noemen, maar we kennen ze allen, niet waar, en hoe velen werden niet beloond Dl. I, 1899. 5 De reorganisatie van het korps marechaus sees.Een klein woord naar aanleiding van een goed, maar niet te verwezenlijken plan. De fusie en het huwelijk.1898 en 1899.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 77