70 en dan nog zijn in Holland vertoevend gezin voldoende steunen. Ik reken er dan zelfs op, dat de officieren in Holland niet trouwen „zonder iets er bij", zooals men dat noemt. En dan is er alleen nog maar sprake van toekomen en nog heelemaal niet van overleggen. Jonge- luis-menages zijn nooit erg goedkoop, vooral niet van nieuwelingen Hebben de voorstanders er wel eens aan gedacht wat het zeggen wil vijf jaren vrouw en kinderen in den steek te moeten laten? Heusch het voorbeeld, dat men in deze quaestie aan de achterge bleven gezinnen van de marine-officiereu heeft, is niet aanmoedigend. De meeste zeeofficieren zeggen dan ook: onze betrekking kan er nog mee door, zoolang we ongetrouwd zijn, maar als je getrouwd bent is 't afschuwelijk. Het gevolg is dat vele officieren van de marine een baantje aan den wal zoekener gaan jaarlijks een aantal officieren voor de Nederlandsche marine verloren, waartoe doorgaans niet de minst energieken behooren. Om de gezinnen mede te voeren, telkens als het hoofd naar Indië gaat, zou aan passagegelden heel wat verslinden, maar zou ook de betrokken officieren flink in den zak tasten, want de tropen en Eu ropa stellen aan kleeding en uitrusting nu eenmaal verschillende eischen. Zou het gouvernement ook in deze willen schadeloos stel len, dan zou de fusie een dure aardigheid worden. Hier in Indië wordt nog steeds niet ingezien, dat de fusie ver betering zal brengen, maar zelfs de bezuiniging, die sommigen, het zij dan in ernst of niet, ervan verwachten, zal waarschjjnlijk hersen schimmig blijken te zijn. Blijkt toch eenmaal, dat „samengesmol ten" officieren niet met het hun toegedachte tractement kunnen toekomen, dan zal de regeering er toe moeten overgaan om die bezol diging te verhoogen, daar is geen ontkomen aan. Het spijt mij dit niet te kunnen becijferen, want voor cijfers, al weet men heelemaal niet hoe die verkregen zijn, toonen vele menschen zich erg gevoelig, veel gevoeliger dan voor een eeuvoudige redeneering, die voor een ieder begrijpelijk en toegankelijk is. Als deze door de rollen van de drukpers zal zijn gegaan, behoort 1898 al weer tot het verleden. Een terugblik en een blik vooruit zijn dus hier alleszins ter passé. Yeel goeds, naast veel, dat minder

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 82