72 Het afgeloopen jaar deed ons onaangenaam aan, omdat bleek, dat, dank zij de bezuinigingswoede, onze positie noch wat pensioen, noch wat tractement betreft, verzekerd kan worden geacht. Vermindering in vooruitzichten nu, is tegenover de reeds dienende officieren moeie- lijk te verdedigen, al is er ook niets aan te doen. Drie officieren werden in het jaar 1898, na voor een raad van onderzoek te hebben terechtgestaan, uit het leger verwijderd en eer de schaal aan 's hemels boog de maat van 1898 effen heeft gewogen, zal wellicht een vierde officier ook reeds het oordeel van den raad van onderzoek over zijne handelingen weten. Treurig is 't, dat in het laatst der 19de eeuw die raad nog zoo vaak moet worden bijeengeroepen. Met weemoed worden hier herdacht zij, die sneuvelden op het veld van eer of hun plicht bleven doen tot de lichaamskracht was uitgeput, zoodat ze van vermoeienis bezweken. Het Nederlandsche leger had ruim zijn aandeel in die offers. Zij rusten allen in vrede. De commissoriaal gemaakte fusie gaan we stilzwijgend voorbij. Met angst vragen we ons af of het bericht waarheid zou kunnen bevatten, waarbij den volke kond gedaan werd, dat er aan gedacht wordt Atjeh weer onder een civielen gouverneur te brengen. In het eerste halfjaar zal dit nog niet gebeuren, maar in 1899 gaat Z. B. de G. G. repatrieeren, dus wie weet. Wat zal 1899 ons brengen? De toekomst te voorspellen kan niemand in gemoede van mij eischen. Ik zal het ook niet probee- ren. Wel is met eenige zekerheid aan te nemen dat het laatste jaar dezer eeuw voor ons leger Diet onbelangrijk zal zijn. Een nieuwe expeditie staat op het programma en bij de tegenwoordige zorgvul dige voorbereiding van dergelijke excursiën valt ook aan het wel slagen van de expeditie naar Kerti niet te twijfelen. De reorganisatie der garnizoens-infanterie zal dit jaar waarschijn lijk haar beslag krijgen en zoo weer een steentje bijgedragen zjjn tot de slagvaardigheid van ons leger. In 1899 verder, zal wellicht de daartoe benoemde commissie kans hebben gezien om een plan uit te werken, waarbjj duidelijk zal uit komen hoe Indië met getrokken voorlaadkanonnen, oud scheepsge schut en soldaten zonder schoenen, nog met groote kans op goeden

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 84