BOEKBESCHOUWING. Handleiding' (en dienste van het onderwijs in het militair strafrecht voor aanstaande officieren van de landmacht in KederJandsch- Indië door Gr. J. W. Koolemans Beijnen, Majoor der Infanterie. Uitgaande yan de veronderstelling dat de kennis van eene handleiding ten dienste van het onderwijs in het militair strafrecht voor aanstaande officieren van de landmacht in Nederlandsch-Indië, voor deze candidaten bij hun examen een vereischte is, doorlas ik het werk van den heer Koolemans Beijnen met zeer gemengde gevoelens. Op den voorgrond trad een gevoel van medelijden met de arme aspiranten, die bij hunne overige omvattende studiën nog een dergelijk omvangrijk rechtskundig werk moeten instudeeren. Welk gevoel evenwel al spoedig teruggedrongen werd door een van voldoening, omdat er tegenwoordig bij de aanstaande militaire rechters zooveel meer werk van de studie van het strafrecht wordt gemaakt dan bijv. twintig jaar geleden. Wie het werk van den majoor Koolemans Beijnen heeft doorgestudeerd, kan zeggen dat hij behoorlijk beslagen op het ijs komt. Niet alleen vindt men in dit werk op rechtskundig gebied wat men als leek bij een gerechtelijk onderzoek of in een krijgsraad behoort te weten, maar het aanhalen van tal van algemeene orders en het opnemen van vele sententiën van het Hoog Militair Gerechtshof, maken dat het werk ook later in de practijk als handleiding goede diensten zal kunnen bewijzen. Het is werkelijk iets buitengewoons, dat een officier, die nooit in Indië diende, zoo uitstekend op de hoogte is van de aldaar uitgegeven alge meen e orders en circulaires, reglementen en dienstvoorschriften, dat hij zooals uit zijn werk blijkt, volkomen bekend is met de toestanden van het leger aldaar. Terecht heeft schrijver het grootste gedeelte van zijn werk aan het materiëel recht gewijd, omdat dit m.i. voor een rechter hoofdzaak is. De kennis van het formeel recht komt in de praktijk spoedig van zelf' Die kennis is bovendien niet zoo zeer noodig, wanneer min slechts goede auditeurs militair heeft, aan wie de processtukken ter adviseerino-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 86