WENKEN VOOR DE PRACTIJK. Eene eenvoudige constructie der kogelbaan. Met behulp van de gege vens, die algemeen in de schootstafels voorkomen, kan men de kogelbaan op eenvoudige en toch nauwkeurige wijze construeeren. Daartoe construeere men op AB als dracht den driehoek ACB, zoodanig, dat CAB en CBA respectievelijk gelijk zijn aan den schoots- en invalshoek, trekke vervolgens eene willlekeurige lijn DE, evenwijdig met AB, deele deze in F middendoor, trekke daarna door F de lijnen AK en BI, en bepale de snijpunten dezer lijnen met de loodlijnen in D en E. Deelt men daarna de loodlijnen GI en HK in P en Q middendoor, dan zijn P en Q punten van de kogelbaan. Wanneer men de ordinaten der baan op 10 maal grootere schaal begeert, vervangt men den schoots- en den invalshoek door hoeken, wier tangenten 10 maal grooter zijn. De nauwkeurigheid dezer constructie is evengroot als hare eenvoudig heid, daar zij berust op de hyperbolische baantheorie. [Zie Archiv 1894, bldz. 372]. Aanmoediging der studie van inlandsche talen. Bij Alg. O. N°. 51 van 1870 worden de officieren uitgenoodigd tot meerdere beoefening van de inlandsche talen, inzonderheid van het Maleisch en het Javaansch. Bij volgende gelegenheden werd daaraan nader kracht bijgezet, het laatst bij Alg. O. N°. 18 van 1898. Een jaar geleden waren in een garnizoen van Midden-Java twee jonge officieren de eenige beoefenaars van het Javaansch. Zij deden het, voor zoover wij dit konden beoordeelen, met succes, en in allen gevalle met ijver. In den tijd dat de Alg. O. N°. 18 van 1898 tot aanmoediging U...

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 90