79 dier studie moest komen medewerken, is een dier luitenants overgeplaatst naar Celebes, de ander naar een garnizoen, waar liij den inlander slechts Maleisch hoort spreken. Zouden ook hier theorie en practijk elkander niet meer de hand kunnen reiken Si Anoe. Onverwachte overplaatsingen. Is het noodig of wenschelijk dat over plaatsingen en indeelingen der officieren zoo laat mogelijk uitgemaakt en ter kennis van de betrokkenen worden gebracht? Wordt daarbij het particulier belang niet te weinig in het oog gehouden? En welk belang wordt er door gebaat? De onaangename gevolgen worden door het onverwachte, spoedige verloop tot een maximum opgevoerd. Het nadeel aan het houden van vendutie verbonden, is het grootst bij overhaasting, zonder keuze omtrent den dag der verkooping. Niet zelden bestaan omstandigheden, die beletten het huisgezin naar het nieuwe garnizoen mede te nemen, als men daarvoor niet alles kalm heeft kunnen regelen. Officiersgezinnen komen uit Nederland, te Padang vindt de echtgenoot de order op de gereedliggende boot over te stappen om naar Atjeh te gaan. Deze gevallen zijn talrijk. Het huisgezin kan of mag niet mee gaan naar Atjeh. Een paar uren na aankomst in Indië heeft zoo menige vrouw verlaren gestaan in het vreemde land, verlaten voor 14 maanden. Algemeen belang voor particulier belang! zeker! maar dat wil toch niet zeggen dat met het particulier belang geen rekening behoeft gehouden te worden. Bovendien kan het particulier belang een onderdeel zijn van het algemeen belang. Daarom vragen wij, zou het met goeden wil niet mogelijk zijn met de sleur te breken? Zou als regel niet gesteld kunnen worden: 1° alle overplaatsingen gaan in, éene maand nadat de order ter kennis van den betrokkene is gekomen, tenzij uitdrukkelijk anders gemeld worde, hetgeen alleen bij dringende noodzaak zal moeten geschieden; 2° het is verlof gangers veroorloofd (b. v. telegraphisch) bij het D. v. O. te informeeren of zij kans hebben binnen 6 maanden aan de beurt voor Atjeh te komen? Wij kennen de werking der machine niet, wellicht zijn deze oplossingen niet of moeilijkandere wel en gemakkelijk uit te voeren, maar de weg, die ingeslagen wordt, is ons onverschillig als hij slechts tot het doel voert: verlies, verdriet voorkomen. Si Anoe. De administratie der compagniedie de sergeant-majoor voert voor ver antwoordelijkheid van den compagnies-commandant, bezwaart den kapitein te veel. Hij kan bij drukken dienst niet goed beheerder, administrateur en commandant tevens zijn, en daar de papieren met den dag bijge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 91