84 een vereischte en zelfs dan zal men nog betrekkelijk weinig succes hebben, daar de spreiding in brandtjjd der buizen met sasring overeen komt met ongeveer 50 M. bij gestrekte banen. In Frankrijk besloot men daarom gebruik te maken van de groote werking der brisante granaat om de dekking te vernielen, waardoor men het doel evenzeer zou bereiken. Yandaar, dat de melinietgranaat der Fransche veld artillerie 1,7 KGr springstof bevat. De beste methode blijft echter worpvuur afgeven. Hiertoe bij onze kleine artillerie te velde een afzonderlijken vuurmond in te voeren, daaraan is niet te denken. Tot voor eenige jaren geleden vuurde men met kleine ladingen uit 7 c.H. L. A., waarmede men is geëindigd, daar de trefkans uit den aard van de zaak al heel gering bleek te zijn. Uit het bergkanon kan men echter nog gra naat - en granaatkartetsworpvuur afgeven. Dit is en blijft slechts een hulpmiddel voor gevallen van nood; het worpvuur uit den 18 kali bers langen vuurmond is veel minder juist dan uit een mortier, afgezien nog van de geringere uitwerking van het projectiel, waarvan bij den mortier het kaliber grooter genomen kan worden, zonder de grens van het gewicht te overschrjjden, omdat eói mortier zoo veel korter is. Onze artillerie te velde (de vestingartillerie trouwens ook) zou aanmerkelijk aan strijdvaardigheid winnen, wanneer zij voorzien werd van een brisante granaat. Het Fransche systeem: gebruik maken van de verbazende mijn- werking van dit projectiel, lijkt ons het beste. Dit vuur zal zeker lichter uit te voeren zijn en dus spoediger uitwerking beloven dan bij de in Duitschland gevolgde methode. Gaan wij thans de verbeteringen na, welke tot verhooging van het ballistisch vermogen en de manoeuvreervaardigheid moeten in gevoerd worden. Veld- en berg materieel. Hoewel het materieel onzer veld- en bergartillerie gerust de ver gelijking met buitenlandsch veldgeschut kan doorstaan, zal het weldra niet meer op de hoogte zijn van zjjn tijd. Frankrijk en Duitschland hebben hun legers reeds van snelvurend veldgeschut voorzien; de meeste andere mogendheden zjjn druk

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 96