85 bezig met proefnemingen op dit gebied. Wil dus het Indische leger ook stoffelijk sterk tegenover een bnitenlandschen vijand zijn, dan zal men eerlang op de een of andere wjjze het ballistisch vermogen van het geschut te velde moeten verhoogen. Bij het tegenwoordige materieel bedraagt de vuursnelheid eener batterij bij stukken vuur slechts 3 schoten per minuut; van een sectie 1 schot per minuut. Daar bij ons de sectie de feitelijke gevechtseenheid is, zal het ook daarom van belang zijn de vuursnelheid te verhoogen. Terwijl Frankrijk en Duitschland met groote kosten hun veldartil lerie van geheel nieuw geschut voorzien, heeft Rusland, daartoe aangezet door den luitenant-generaal Engelhardt, een der grootste autoriteiten op artillerie-gebied, zijn materieel behouden, doch daar aan eenige wijzigingen aangebracht, waardoor de vuursnelheid aan merkelijk werd verhoogd. Deze wijzigingen kwamen in het kort op het volgende neer Vuurmond. Opzet en vizierkorrel zoo ver naar de monding ver plaatsen, dat richting en lading gelijktijdig kunnen geschieden. De lading rookzwak buskruit zoo ver vergrooten, als de grens van weerstand van den vuurmond veroorlooft. Affuit. De bestaande affuit (1) behouden en aan den staart voor zien van een grondplaat, welke veerkrachtig met het affuitlijf ver bonden is. Hierdoor werd de terugloop tot gemiddeld slechts 0,06 M. beperkt. Yerder werd de affuit voorzien van een inrichting, waardoor het mogelijk is den vuurmond zijdelings te verplaatsen, zonder den staart te verschuiven. Projectiel. De bestaande kamergranaatkartets (2) blijft behouden. De vuursnelheid van het enkele stuk heeft men door het aan- (1) De Russische veldaffuit had reeds een inrichting, waardoor de kracht van den terugstoot gebroken wordt. De as is nl. niet vast, doch op veerkrachtige wijze aan het affuitlijf verbonden. (2) De granaatkartets der Russische veldartillerie bestaat uit een stalen bus met op- geschroefden messingen kop, waarop een tijdschokbuis. De springlading bevindt zich op den bodem en is door een stalen diaphragma van de kogels gescheiden. De kogels zijn van hardlood (4 deelen lood op 1 deel antimonium), vastgezet in zwavel. De springlading (0,1 K.G.) verhoogt de snelheid der kogels met 100 M. Yoor verdere bijzonderheden omtrent het gewijzigde Russische veldgeschut wordt verwezen naar Revue d' Artillerie Tome 46 p. 237 en 252 Tome 48 p. 96 en 604.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 97