86 brengen van bovenaangegeven wijzigingen gebracht op schot per minuut, met volbrachte richting, terwijl de vuursnelheid van het Duitsche snelvuurkanon C./96 weinig meer is, nl. 5 schoten per minuut (1). Wel is waar zou het volstrekt niet moeiljjk zijn de vuursnelheid nog veel hooger op te voeren, zooals vele fabrikanten reeds gedaan hebben, maar zou een dergelijk materieel wel beant woorden aan alle eischen van den oorlog? Het ligt buiten ons bestek een grondige beschrijving van het gewijzigde Russische veldgeschut en het moderne snelvuurnoateiiee te geven, waardoor het mogelijk zou zijn beide met elkaar te ver gelijken. De weg, dien Rusland gevolgd heeft, is echter ongetwij feld de eenvoudigste en goedkoopste; ook gelooven wij, dat beide types ongeveer even goed aan de eischen van den nieuweren tijd voldoen. Wij meenen echter te kunnen aannemen, dat het Russi sche materieel het andere hierin vóór is, daar het, behoudens de betrekkelijk weinig irgrijpende wijzigingen, sedert geruimen tijd den toets der practijk doorstaan heeft, hetgeen van het nieuw-mo- del veldgeschut van Frankrijk en Duitschland niet gezegd kan worden. In hoeverre of de boven beschreven veranderingen ook zouden ingevoerd kunnen worden bij onze bereden artillerie, kunnen wij niet aan de schrijftafel beslissen. Het zal echter waarschijnlijk zeer goed mogelijk zijn volgens dezelfde beginselen ons materieel verder te volmaken, terwijl de invoering van rookzwak buskruit, een tijd- schokbuis en verhoogde werking der granaatkartets en vervanging van de gewone door een brisante granaat urgent zijn. Zooals boven reeds opgemerkt is, telt het Spaansche leger op Cuba eenige snelvurende bergbatterijen. Dit nieuwe materieel is bedui dend zwaarder dan het oude van 8 c.H. Het gewicht toch van het geheel uitgeruste stuk van 8 c.M. bedraagt 265 K G., van de snel vurende 7,5 c.M. 888 K.G. (7 c.M. K. A. 290,5 K.G.). Het laat ste moet dan ook door vier muildieren gedragen worden. Hier heeft het aanbrergen van snelvuur-mechaniek gewich'svermeerdering ver oorzaakt, hetgeen vooral bij bergartillerie vermeden moet worden. Het mobiel onbespannen uitvalgeschut is, behalve de 7 c.M. Mr. (1) Revue d' Artillerie. Tome 52 p. 33.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 98