87 A., geheel verouderd. Wel is waar zijn de zeer eenvoudige con structie en het gemakkelijke onderhoud (brons) geen geriog te ach ten voordeelen, maar dit materieel is volstrekt onbruikbaar tegen over een Europeeschen vijand. Waar men artillerie denkt noodig te hebben in landstreken, waar bespannen of door dieren gedragen ma terieel tengevolge van bezwaren in het terrein, de verpleging, als anders zins, niet gebezigd kan worden, zal het aanbeveling verdienen, licht modern snelvuurgeschut te bezigen, gedragen door menschen. Zulk materieel, vervoerd door een permanent korps goed gedisciplineerde, militaire dragers, zou een uitstekende sawah-artillerie'kunnen vor men, welke, nog beter dan de tegenwoordige bergartillerie, natte sawah's zou passeeren. In overeenstemming met onze lichte infan terie, de marechaussee en de cavalerie, zou die sawah-artillerie het materieel par excellence tegen den inlandschen vjjand vormen, ter wijl ze ook tegenover een Europeeschen vijand gewichtige diensten zou bewijzen. Bij de Ashanti-expeditie in 1895/96 voerden de Engelschen een 7 16 er bergbatterij van 6 stukken mede. De vuurmond woog slechts 68 K.G., de affuit 125 en het projectiel 3,45 K.G. In het geheel waren 263 dragers noodig voor het transport van stukken en munitie. Het materieel was van een vrij oud type (voorlaad). Ook werden Maxim-mitrailleurs meegevoerd, die dezelfde munitie als het infan- teriegeweer verschoten (1). In den Abessynischen veldtocht bezigde Italië 2 batterijen a 6 snelvuurkanonnen van 42 m.M. elk. Hieronder volgen de voornaamste gegevens van dit materieel. Gewicht van den vuurmond+87 K.G. Lengte1,54 M. Gewicht van de raderaffuit218 K.G. Aanvangssnelheid475 M. Gewicht van de granaat. 1,14 K.G. r springlading der granaat. 0,035 v kartets1,13 (1) Zie P. C. Van der "Willigen. De voorbereiding, samenstelling en uitrusting van de expeditie naar Ashanti in 1895/96. Ver. tot beoefening der krijgswetenschap 1897 1898, V® verslag, blz. 281.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 99