161 Ernstige overweging verdient voorzeker hetgeen de heer Bendeleroud Indisch administratie-officier en chef van het administratief beheer over de Hoofdambulance der IIe Atjeh-expeditie, in het debat na boven bespro ken voordracht opmerkt omtrent de noodzakelijkheid om het administra tief beheer der Militaire Hospitalen over te brengen naar den Genees kundigen Dienst. Bijzonder ons naar het hart gesproken, waren de woorden van Mevr. C. Kempers Stutterheim, de bij ieder fuselier bekende „Soldatenmoeder" nog onlangs om hare verdiensten door onze geliefde koninginne geridderd. Groote zedelijke moed heeft die kranige vrouw, die door daden zoo herhaaldelijk getoond heeft, hoe men ten goede moet werken, aan den dag gelegd om de verdediging op zich te nemen van de Indische solda tenvrouw, de vrouw, die als concubine helaas in veler oogen vooral in Nederland niet veel hooger staat dan de prostitué. Wij zeggen het U gaarne na, het concubinaat moge uit een algemeen maatschappelijk oogpunt afkeuring verdienen, wij mogen de hoop koeste ren, dat het eenmaal verdwijnen zal, aan de andere zijde moeten wij erken nen, dat als het in onze kazernes dan een kwaad is, dat het dan een noodzakelijk kwaad is, de aanwezigheid van de soldatenvrouw behoedt den soldaat voor veel erger dingen en zonder haar zouden ongetwijfeld ernstige, diep treurige toestanden geboren worden. "Wij wijzen slechts op de ondervinding in het Engelsch-Indische leger opgedaan. Red. De Minahassa. Haar verleden en haar tegen- woordigen toestand; door N". Graafland, oud zendeling-leeraar, directeur der kweekschool voor inlandsohe onderwijzers te Tanawangko, en adjunct-inspecteur van het inlandsch onderwijs in de vijfde afdeeling. Batavia G. Kolff en Co. 1898. Wederom liggen twee dubbele afleveringen (12/13 en 14/15) van het verdienstelijke werk van den heer Graafland, dat thans zijn voltooiing begint te naderen, voor ons. Het komt ons onnoodig voor nader gedetailleerd op den belangrijken inhoud dezer afleveringen te wijzen; de bewerking der nieuwe hoofd stukken toch komt geheel met die van vorige overeen en bevat evenals deze zeer lezenswaardige ethnografische beschrijvingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 173