168 ■worden. Remonteering in den vreemde zou verder een misdaad zijn tegenover den inlander, minder no? om de 300 paarden, die het leger 's jaars minder uit het eigen land betrekken zou, maar omdat daardoor alle vrijwillige en gedwongen prikkel tot opheffing van het Indische paard uit zijn staat van verval zou verdwijnen en ons paardenmaterieel langzaam maar zeker ten doode zou zijn opgeschreven. C. T. Turksch veldgeschut. Volgens de Revue Militaire Suisse van November 1898 heeft het Turksche Gouvernement in Duitschlaud 1000 snelvuurkanonnen besteld tot bewapening der veldartillerie. Vuur snelheid ten koste van uitwerking. De laatste manoeuvres en schietoefeningen in de legerplaats bij Chalons hebben aan het licht gebracht, dat men bij het nieuwe Fransche snelvuur- geschut (veldmaterieel) wel wat te veel opgeofferd heeft aan de vuur- snelheid. Deze laatste overtrof aller verwachting, de doelen werden als het ware bezaaid met kogels en scherven, maarom veel kogels in een projectiel te bergen, waren deze te klein en te licht gemaakt, zoodat die kogels op 3000 M. reeds geen voldoend indringingsvermogen meer bezitten. Op dien afstand verschaft een gewone ransel reeds voldoende dekking. Bovendien is het gevoelige sluitmechanisme door een schok, een weinig zand opgeworpen door een in de nabijheid inslaand projectiel, spoedig onklaar gemaakt. De uihverking van dit suelvuurgeschut zou wel eens zoo ontoereikend kunnen blijken, dat de vuursnelheid er niet tegen opweegt, dat de nieuwe vuurmonden over het geheel genomengeen grootere uitwerking hebben dan het nu gebruikte veldgeschut. (Mil. Weekblad 8 Dec. 1898). Het Sandelhoutpaard. Onder bovenstaanden titel komt in opvolgende nummers van Hippos een lezenswaardig artikel voor van de hand van den kapitein- paardenarts A. M. Vermast. Vooral de conclusies, waartoe de schrijver in het slot van zijn artikel (Hippos 10 Dee'98) komt, verdienen de aandacht van een ieder, die belang stelt in ons Sandelhoutpaard. C. T. Insulinde (Weekblad gewijd aan Koloniale zaken). Met spijt vernamen wij, en zeker vele onzer lezers met ons, dat Insulinde met het einde van den jaargang 1898 heeft opgehouden te bestaan. Het was wederom een bewijs te meer van het groote gebrek

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 180