246 Opengestelde plaatsen voor de Hoogere Krijgsschool. Evenals elk vorig jaar melden alle couranten ons het hoogst belangrijke bericht, dat er voor den krijgskundigen cursus dit jaar zijn opengesteld zes plaatsen en wel drie voor de infanterie, een voor de cavalerie, een voor de artillerie, en een voor de genie. Alsof het ooit anders geweest is! Is er iemand, die ons kan mede deelen, waarop deze cijfers berusten "Wensclit men werkelijk dat er van de 540, 23, 74 en 33 luitenants die volgens de normale formatie de wapens der infanterie, cavalerie, artil lerie en genie tellen, 3, 1, 1 en 1 of 0.55, 4.35, 1.35 en 3.33 °/0 de krijgsschool bezoeken en zoo ja waarom? Denkt men soms, dat men daardoor de verschillende wapens in dit of in een ander van te voren berekend °/0 in den Generalen Staf vertegenwoordigd krijgt? Levert het wapen der cavalerie 8 maal en dat der genie 6 maal meer waarborg op, dat men onder de luitenants geschikte stafofficieren of troepenleiders zal vinden dan dat der infanterie Of zit er wellicht geen enkel denkbeeld aan deze grillige zonderlinge cijfergroepeering ten grondslag! Is het wellicht niets anders dan de gewone militaire sleur; vult misschien een zooveelste commies op het bureau voor mil. zaken van het Dept. van Koloniën het jaarlijksche staatje in en neemt hij daarbij eenvoudig weg „het antecedent" oh heerlijke uitvinding van bureaucratie „van het vorige jaar". Kan ons legerbestuur zich die cijfers 3, 1, 1 en 1 niet verklaren, dan is het plicht er den minister opmerkzaam op te maken, welke schreeu wende onbillijkheid in die cijfers gelegen is. Het ruim 23 maalgrootere aantal luitenants der infanterie heeft een 8 maal kleinere kans dan de cavalerie luitenants. De luitenant der cavalerie, artillerie of genie, die zich opsreeft voor het examen, behoeft als regel, want zelden zijn er 2 adspiranten van een dezer wapens, slechts te voldoen; zijn collega van de infanterie moet een zwaar vergelijkend examen ondergaan. Dat 19Ü0 verandering brenge en zes plaatsen, zonder verdeeling over de wapens, beschikbaar stelle! Takchos. Regeling van den rechtstoestand van Indische officieren met verlof in Europa vertoevende. Aan het Bataviaaseh Nieuwsblad dd. 16 Februari j.l. No. 64 ontleenen wij het volgende: „Uit Holland schrijft men, dat het voornemen bestaat om de Indische

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 260