VARIA. Toevoeging van suiker als voedingsmiddel voor troepen. In 1897 heeft men in Duitsehland gedurende de najaars-manoeuvres proeyen genomen om na te gaan in hoeyerre suiker als voedingsmiddel yoor troepen yan waarde is te achten. In elk der voor de proetnemingen aangewezen compagnieën fungeerden 10 man, gekozen uit de minst krachtige manschappen, als proefmateriaal en 10 andere manschappen dienden daartegenover als controle. Aanvan kelijk werden dagelijks zeven, later gaandeweg meer, tot 10 it 12, klon tjes suiker verstrekt. De proefnemingen leverden de volgende resultaten op. Gedurende de manoeuvres werd bij de met suiker gevoede manschappen een grootere gewichtstoename waargenomen dan bij hen, die voor controle dienden; bovendien waren de eersten welvarender en krachtiger dan voor de proef neming. Onder den marseh wist men door een klontje suiker den honger te stillen en den dorst te lesschen; terwijl door dit voedingsmiddel gemakkelijk uitputting bestreden werd en zonnesteken voorkomen werden. Nooit legden de manschappen eenigen tegenzin tegen het gebruik van suiker aan den dag. Resumeerende kan gezegd worden dat de proeven geslaagd zijn; de met de proefneming belaste dokter Leifcenstörfer concludeerde dan ook tot de invoering van suiker als voedingsmiddel en wel op de drie vol gende wijzen: 1°. als toevoeging, ten einde hit dagelijksche rantsoen van den sol daat te verbeteren; 2°. als integreerend gedeelte van de reserve vivres van den man en van het approvisionnement van vestingen, forten, hospitalen en schepen; 3°. als tijdelijke toevoeging om de krachten van den man te verster ken en hem bij marschen te steunen. (Revue Mil. de VEtranger Oct. 1898).

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 262