VERSLAGEN EN MEMORIEN. In de landen, wier leger zich het eerbiedwaardige van zijne in richting bewust is, ziet men het legerbestuur er naar streven, om eenerzijds alles te doen wat in zijn vermogen is tot het verspreiden en het verkrijgen van kennis van de toestanden in het buitenland, en om anderzijds aan de buitenwereld te toonen, dat het eigen leger door practijk en studie op de hoogte van zijn tijd blijft. In die landen verschijnen geregeld verslagen en memoriën, die een officieel of officieus karakter dragen. Dit is b. v. het geval met het meerendeel der artikelen in de „Revue militaire de l'étranger, rédigée k l'état major general", de „Revue maritime" uitgegeven door het ministerie van Marine, „van Löbell's Jahresberichte", de „Interna tionale Revue über die gesammten Armeen und Plotten", de „Naval Annual", de officieele „Almanach für die k. u. k. Kriegsmarine" (Oostenrijk), enz. Een groot aantal studiën, in deze werken of op andere wijze geopenbaard, wordt volgens eene officieele opdracht ver vaardigd en komt een ruimen kring van lezers ten goede. Het jongste werk in dezen trant is de „Recueil des travaux techniques des officiers du génie de l'armée Beige", die onder redactie staat van eene commis sie, welke den GeneraaMnspecteur van de Genie tot voorzitter heeft. Die werken geven zeer belangrijke verslagen en studiën over de meest uiteenloopende militaire onderwerpen, staf- en intendancedienst, geschiedenis, land- en volkenkunde, versterkingskunst, manoeuvres, bewapening, uitrusting, remonteering, strategie, tactiek, verkenningen, cartographie, ballistiek, gezondheidsleer, enz. enz. In Nederland worden geregeld, door het departement van oorlog, „verslagen, rapporten en memoriën" in het licht gegeven, die de uitkomsten vermelden van studiën, reizen, welke volgens opdracht der regeering volbracht zijn. Die uitgave bevat belangrijke gegevens over den toestand op militair gebied, zoowel in het binnen- als in het buitenland. Bovendien verschijnen nu en dan werken, die op

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 326