MILITAIRE CAUSERIE. De vorige maal begon ik mijne bijdrage met een schets, die tot onderwerp had eene z. g. wetenschappelijke bijeenkomst. Hoewel ik voor mijn persoon zelden eene bijeenkomst heb bijgewoond van beter gehalte, schijnt men toch hier en daar wel een betere richting te volgen. Zoo wordt te Mr. Cornelia onder leiding van den luitenant kolonel ten Broek, daarbij geassisteerd door den kapitein Jentink, al sedert geruimen tijd eene tactische oefening op de kaart gehouden, waarvan de bijwoning zelfs niet verplichtend schijnt te zijn. Gaarne breng ik mijne hulde aan deze poging, werkelijk vrij van schoolsche vormen, om den leergierigen officier op te leiden in eene richting, die allen ten goede zal komen. Dien kant moet 't dan ook uit, de tactische oefeningen op de kaart geven gelegenheid haast op elk gebied de noodige vragen te stellen of de vereischte toelichtingen te geven; tactiek, artillerie-wetenschap, ook ballistiek en alles wat men maar wenschen kan, vindt hier zoo noodig een plaatsje. Het nadeel is wel dat 't leiden van tactische oefeningen op de kaart lang niet ieders werk is, en worden ze slecht geleid dan doen ze meer kwaad dan goed. Maar allons, de Krijgsschool levert tegen woordig telken jare een zestal in die richting goed geschoolde officieren af. Wilde men dus in het militaire ook eens gaan erkennen, dat een jongere in sommige zaken wel eens beter op de hoogte kan zijn dan een oudere, eenvoudig, omdat de eerste meer tijd daaraan kon besteden onder min of meer deskundige leiding, dan zou het mogelijk zijn op verschillende plaatsen in den archipel goed geleide en dus zeer veel nut afwerpende tactische oefeningen op de kaart te laten houden. Heuscb, het bovenstaande behoeft zelfs den meest met militaire hiërarchie Xog iets over wetenschappelijke bijeenkom sten. Pseudo stafofficieren. Een antwoord aan den bekenden schrijver der brochure. Contra-overdenkingen. Een eerste en ik hoop laatste postscriptum.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 443