45B in de tweede plaats leveren zij een voorbeeld van een in den oorlog door betrekkelijk licht geschut behaald resultaat tegen een luchtballon. Het geschut, waarvan hier sprake, is het Kruppsche 7.5 c.M. snelvurend bergkanon L/ll, met een projectielgewicht van 6 K.G. en een aanvangs- snelheid van 275 M. (Mil. Wochenblatt 1899 N°. 10) Gratificatiën voor diensten te velde. Evenals gewoonlijk zijn geldgeschenken vastgesteld voor de overwinnen de troepen, die den Soedanveldtocht van 1898 inedemaakten. Bij be schikking van den Legerbevelhebber, Lord Wolseley, van 10 Nov. 1898 werd bepaald: 1°. In aanmerking voor het ontvangen van de „gratuity" komen de officieren en minderen van de korpsen, welke deelgenomen heb ben aan de operatiën bezuiden Wadi Haifa; evenzoo kan het op voorstel van den opperbevelhebber der in Egypte aanwezige legermacht toegekend worden aan officieren en minderen, die in Wadi-Halfa en Assoean gediend hebben. 2°. Het bedrag van het geldgeschenk wordt bepaald naar den werkelijken of waarnemenden rang van den betrokkene. Een generaal- majoor heeft aanspraak op 76, een brigadier-generaal op 57, een kolonel, chef van den staf op 40, overige kolonels en luitenant kolonels op 32, majoors op 16, kapiteins op 12, luitenants op 6 a 7i, adjudant-onderofficieren en daarmee geassimileerde non-combattanten op 4, onderofficieren en minderen op 1 a 3 aandeelen, terwijl het enkele aandeel vastgesteld wordt op 3 pond sterling voor hen, die aan de beide groote slagen (aan de Atbara en voor Karthoem) deelgenomen hebben en op de helft daarvan voor alle overigen. (Mil. Wochenblatt 1899 Mo. 11).

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 467