BOEKBESCHOUWING. De verbetering van het paardenras in de Padangsche Bovenlanden. Onder bovenstaanden titel komt in aflevering 2 van Deel XII der Veeart- senijkundige liladen van Nederlandsch-Indië een zeer lezenswaardig artikel voor van de hand van den Gouvernementsveearts B. Vrijburg. Het zij den bereden officieren bepaaldelijk ter kennismaking aanbevolen, terwijl de erin gegeven wenken voor een ieder, die zijdelings of rechtstreeks iets met de remonteering van ons leger te maken heeft, van het meeste belang zijn. Men houde in het leger toch vooral voor oogen, dat het leger als een der grootste afnemers zoo'n gunstigen invloed op de instandhou ding en verbetering: der Indische paardenrassen zou kunnen uitoefenen, en dat de daarvoor extra te besteden sommen in de toekomst hun rente dub bel en dwars zullen opbrengen. Ha een kort overzicht van de verschillende ter S. W. K. genomen proe ven, beschrijft de heer Vrijburg het thans te Pajacombo opgerichte heng- stendepot (in 1896 voorzien van 20 dekhengsten, welke in Soernba werden aangekocht) voor de onderafdeeling Pajacombo der afdeeling L kota en de werking van dit depot. Zeer belangrijk is hetgeen de heer Vrijburg wederom over de castratie mededeelt en daar wij nog steeds op het standpunt verkeeren, dat deze overal elders algemeen ingevoerde maatregel in ons leger van verschei dene zijden tegenstand ondervindt, komt het ons dienstig voor hier de woorden van den schrijver in extenso op te nemen. In het belang der zaak, die wij met hem voorstaan, vertrouwen wij, dat hij ons deze letter kundige diefstal niet ten kwade zal duiden. „Vaak echter zal men in deze nog rekening hebben te houden met de „omstandigheid, dat in de kampongs nog te veel hengsten rondloopen van „inferieure kwaliteit, omdat de castratie, die eene hoofdrol in de pogin- „gen ter verbetering van het paardenras dient te vervullen, nog op te „kleine schaal hare toepassing vindt. „Wel werden reeds vele hengsten door mij gecastreerd en heb ik ook „kunnen opmerken, dat sedert de methode van het kloppen op den zaad streng gevolgd wordt, de eigenaren tegen de operatie zelf geen bezwaar

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 544